Najważniejsze w świecie podróżników nagrody, Kolosy,  zostały przyznane w Gdyni 3 października. Pierwotnie finał planowano tradycyjnie na marzec, ale wiadomo, pandemia.

Październikowa edycja była inna niż wszystkie dotychczasowe, impreza była jednodniowa, a liczbę prezentacji ograniczono do minimum. Nie było widzów, na Sali Centrum Konferencyjnego znaleźli się tylko członkowie Kapituły i Rady Kolosów oraz prelegenci.

Kolosy w dobie pandemii

Brak sali na 4 tysiące osób odmienił atmosferę, ale duch Kolosów pozostał. W foyer centrum były jak dawniej spotkania nieformalne i długie debaty, niekończące się dyskusje i planowanie kolejnych wypraw.

Dominik Bac, członek Rady Kolosów i Asia Pajkowska

Dla zainteresowanych zorganizowano transmisję on-line, a także studio, z którego transmitowano wywiady z Laureatami nagród.

Zaplecze techniczne festiwalowego studia
Wywiad w studio imprezy

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji nie zaskoczyło obserwatorów, faworyci zgarnęli nagrody, a najważniejsze trofeum, Super Kolos, trafił w tym roku w ręce himalaisty, Ryszarda Pawłowskiego. Nie zabrakło i tym razem wypraw wykraczających poza granicę wyobraźni jak prawie 10-letnia podróż dookoła świata na rowerach dwójki podróżników, czy przejście wododziału kontynentu amerykańskiego w solowej ekspedycji. Tradycją tej imprezy jest, że pojawiają się nieznani wcześniej ludzie z dokonaniami zapierającymi dech w piersiach swoim rozmachem, realizacją, a na koniec, także prezentacją.

W żeglarstwie zaskoczenia także nie było, Kolosa zdobyła Asia Pajkowska, za wokółziemski rejs bez zawijania do portów, za który zgarnęła chyba wszystkie nagrody w Polsce.

Szymon Kuczyński wręcza Kolosa Asi Pajkowskiej
Tradycyjne pandemiczne gratulacje
Kapitan Asia z Kolosem

Wyróżnienie dostał Filip Sułkowski za rejs jachtem żaglowym na Karaiby i eksplorację regionu. Warto dodać, że Filip samodzielnie zbudował swój jacht pokazując niedowiarkom, że chcieć to móc, i że warto podążać za marzeniami i organizować wyprawy pomimo niewielkiego budżetu.

Wyróżnienia w kategorii Żeglarstwo trafiło do Filipa Sułkowskiego i Iwony Jastrzębskiej. Nagrodę wręcza Marek Słodownik, członek Rady Kolosów
Filip Sułkowski chyba jeszcze nie dowierza, że został Laureatem wyróżnienia
Pandemiczne podziękowania

Ryszard Pawłowski (Super Kolos), Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski (Podróże), Agnieszka Dziadek (Wyczyn roku), Joanna Pajkowska (Żeglarstwo), Krzysztof Story (Nagroda im. Andrzeja Zawady), Anita Pogorzelska (Nagroda Wiecznie Młodzi), Cezary Borowy (Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego) – oto nazwiska zwycięzców w najważniejszych kolosowych kategoriach za rok 2019. GRATULUJEMY!

Laureaci tegorocznych nagród Kolosy w reżimie sanitarnym

Poniżej pełna listów laureatów i wyróżnionych za dokonania roku 2019 nagrodzonych statuetkami przez Kapitułę i Radę Kolosów.

SUPER KOLOS

Ryszard Pawłowski

Laureat Super Kolosa, Ryszard Pawłowski oraz członek Kapituły Leszek Cichy

za całokształt dokonań górskich, w szczególności za zdobycie jedenastu ośmiotysięczników, w tym pięciokrotnie Mount Everestu, oraz poprowadzenie nowych dróg i wartościowych powtórzeń w górach pięciu kontynentów.

PODRÓŻE

Kolos

Finał prawie 10-letniej wyprawy rowerowej przez 6 kontynentów miał miejsce na Kolosach

Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski

za otwartość na inne kultury i ludzi, niezwykłą empatię oraz wytrwałość w pokonywaniu trudności podczas trwającej prawie dziesięć lat rowerowej podróży przez sześć kontynentów – BikeTheWorld.

Wyróżnienia

Rafał Wierzbicki

za oryginalną próbę odbycia podróży w czasie oraz nadzwyczajną staranność w rekonstruowaniu ekwipunku traperskiego i podróżniczego z początków XX wieku.

Dagmara, Dobrawa i Leszek Jureccy

Państwo Jureccy w oczekiwaniu na nagrodę

za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie kajakowej podróży z dzieckiem w trudnym terenie archipelagu Raja Ampat w Indonezji i przekazywanie wartościowych wzorców młodemu pokoleniu.

WYCZYN ROKU

Kolos

Agnieszka z Kolosem

Agnieszka Dziadek

za ukończenie trzyletniego projektu przejścia najsłynniejszych amerykańskich szlaków długodystansowych – Pacific Crest Trail Appalachian Trail oraz Continental Divide Trail – i zdobycie tym samym „potrójnej korony”: The Triple Crown of Hiking.

Wyróżnienia

Uczestnicy wyprawy Bike Jamboree 2017-2019

To tylko reprezentacja 167-osobowej grupy sztafety rowerowej dookoła świata

za realizację pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata – projektu wyjątkowego pod względem logistycznym, podróżniczym i społecznym; w wyprawie wzięło udział 167 osób.

Adam Grzegorzewski, Piotr Opacian, Grzegorz Rózik i Damian Wojciechowski

Adam Grzegorzewski i Piotr Opacian, przedstawiciele syberyjskiej ekspedycji

za kajakową wyprawę Oleniok 2019 śladami XIX-wiecznych ekspedycji Aleksandra Czekanowskiego.

ŻEGLARSTWO

Kolos

Asia Pajkowska w towarzystwie członków Rady Kolosów, Marka Słodownika i Dominika Baca
Asia podczas prezentacji

Joanna Pajkowska

za samotny rejs dookoła świata klasyczną trasą wokół trzech przylądków bez zawijania do portów, przygotowany własnymi siłami, bez udziału sponsorów.

Wyróżnienie

Filip Sułkowski

za rejs przez Atlantyk na samodzielnie zbudowanym, sześciometrowym jachcie żaglowym wyposażonym tylko w podstawowe instrumenty nawigacyjne.

ALPINIZM

Kolos

Kolosa nie przyznano.

Wyróżnienie

Łukasz Dudek

Wyróżniony Łukasz Dudek i członek Kapituły, Leszek Cichy

za solowe przejście trzystumetrowej drogi „Tortour” w paśmie Hochschwabgebirge w Austrii.

EKSPLORACJA JASKIŃ

Kolos

Kolosa nie przyznano.

Wyróżnienia

Speleoclub Wrocław

za połączenie jaskiń w masywie zachodnim Picos de Europa w Górach Kantabryjskich, w wyniku którego powstał liczący ponad 12 km długości Sistema del Hou de la Canal Parda – Canalon de los Desvios.

Speleoklub Bobry z Żagania

za pogłębienie jaskini Środkowej w Tennengebirge w Alpach Salzburskich do poziomu -907 m.

NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY

Krzysztof Story

na realizację przedsięwzięcia Projekt Tygrys, polegającego na dokumentacji warunków, w jakich żyją dzikie tygrysy syberyjskie i malajskie.

NAGRODA WIECZNIE MŁODZI

Anita Pogorzelska

na realizację projektu wyprawy do Indii, Bhutanu i Nepalu.

NAGRODA IM. MACIEJA KUCZYŃSKIEGO

Cezary Borowy

za książkę Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach – najciekawszy podróżniczy debiut książkowy roku.

GRAND PRIX WYSTAWY FOTOGLOB

Jakub Rybicki

za zdjęcie Człowiek na drzewie.

Marek Słodownik, foto Dominik Bac i Marek Słodownik

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.