Szanowni Państwo,

Z przyjemnością podajemy wyniki 3 rundy konkursu Król Wiedzy Żeglarskiej 2021. Nagrody ufundowane przez sponsora tej rundy, firmę TECHNODREWNO  trafią do zwycięzców drogą pocztową

Poprawne odpowiedzi na pytania Rundy 3:

  1. Który jacht wykorzystano w filmie „Wiatr” w roli zdobywcy Pucharu Ameryki?

Filmowy „Boomerang” i „Platypus” to US 42, a „Radiance” i „Geronimo” to w rzeczywistości US 46.

2. 50 lat temu, w roku 1971, aż 2 polskie jachty popłynęły na Wyspy Owcze. Jak nazywały się te jednostki i kto nimi dowodził?

„Probus” dowodzony przez Jerzego Cołojewa, rejs wystartował i kończył się w Gdańsku

„Roztocze” dowodzone przez Ziemowita Barańskiego, rejs wystartował i zakończył się w Świnoujściu

3. Gdzie znajdowała się letnia siedziba przedwojennego Oficerskiego Yacht Klubu?

Letnia siedziba Oficerskiego Yacht Klubu znajdowała się w Augustowie, obecnie mieści się tam hotel.

4. Jaki był tytuł pierwszej Miniatury Morskiej poświęconej żeglarstwu?

Miniatury Morskie wydawało Wydawnictwo Morskie od 1958 roku w kilku cyklach: Polskie okręty wojenne w latach 1939-1945, od 1958 roku, SOS od 1958 roku, Pod korsarską banderą od 1959 roku, Dziwy morza od 1960 roku, Epizody wojen morskich od 1959 roku, Epizody z dziejów żeglugi od 1962 roku, Polskie tradycje morskie od 1964 roku, SJ2000 od 1974 roku. Cyklem w całości poświęconym żeglarstwu był Żeglarze siedmiu mórz wydawane od 1960 roku, a pozycją inaugurującą ten cykl była Miniatura Juliana Czerwińskiego  zatytułowana „Samotnie przez „Roaring Forties”.Juliusz Sieradzki podczas wojny zaprojektował jacht klasy Omega. Proszę podać co najmniej jedną klasę jachtu, którą zaprojektował w okresie międzywojennym.

5. Juliusz Sieradzki rozpoczął swoją przygodę projektową od klasy „V”, później zaprojektował jacht klasy „L” i „S”. Jachtem kabinowym zaprojektowanym przez tego konstruktora był także „Farys” – kabinowa dwumasztowa jednostka przeznaczona dla 4 osób.

Na wszystkie 5 pytań odpowiedzieli w tym tygodniu panowie: Janusz Cieplikowski,  Artur Krzywoń, Sebastian Dulęba, Piotr Wójcik  oraz Vito Spychalski. Gratulujemy, nagrody wyślemy pocztą.

Nagroda Główna

Fundatorem nagrody głównej w konkursie jest Sklep.marynistyka.org – sklep internetowy ze stylowymi prezentami dla Żeglarzy, morskimi upominkami, dekoracjami marynistycznymi, które pozwalają poczuć morską bryzę z dala od morza, przywołują wspomnienia dni spędzonych pod żaglami, wywołują marzenia o morskich podróżach na pokładach sławnych żaglowców pod dowództwem wielkich Kapitanów. W ofercie sklepu znajdziemy dawne, mosiężne kompasy, busole, sekstanty, lunety, wykonane z drewna modele jachtów, żaglowców, łodzi motorowych oraz koła sterowe, dzwony pokładowe, zegary słoneczne i wiele innych upominków dla Żeglarzy i Ludzi Morza, element marynistycznego wystroju wnętrz, które jasno znamionują właściciela jako osobę interesującą się kulturą, tradycją i historią morza, nautyki, marynistyki. Czy może być lepszy prezent dla osoby zakochanej w żaglach, morzu, wielkich żaglowcach niż busola symbolizująca obierania właściwego kursu również w codziennym życiu, „kompas moralny” pozwalający omijać życiowe rafy i mielizny, luneta żeglarska będąca alegorią umiejętności przewidywania, sięgania gdzie wzrok nie sięga i dalekowzroczności lub będące symbolem trzymania steru władzy i dowodzenia drewniane koło sterowe? Czy jakikolwiek przedmiot na komodzie czy regale nada bardziej żeglarskiego charakteru każdemu pomieszczeniu niż model legendarnej łodzi motorowej, historycznego żaglowca lub wykonana z drewna replika jachtu J-Class, który przeszedł do historii tych regat w poprzednim stuleciu? 

Styl marynistyczny i Duch Morza zawarty w żeglarskich prezentach oferowanych przez Sklep.marynistyka.org jest ponadczasowy i opiera się wszelkim modom i przemijającym trendom. Często wykorzystując olbrzymią symbolikę oraz elegancję tych przedmiotów obdarowujemy nimi osoby, których noga nigdy nie stanęła na pokładzie a ich wyobrażenie o żaglowcach pochodzi z hollywoodzkich superprodukcji. Równie często dochodzimy do wniosku, że sami czujemy się najlepiej, najszczęśliwsi w pomieszczeniach w morskim stylu, wyposażając nasze biura, gabinety, salony czy sypialnie w elementy w stylu marynistycznym, z morskim charakterem.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.