Szanowni Państwo,

Z przyjemnością podajemy wyniki 4 rundy konkursu Król Wiedzy Żeglarskiej 2021.

Nagrody ufundowane przez sponsora tej rundy, firmę Technodrewno, trafią do zwycięzców drogą pocztową

Poprawne odpowiedzi na pytania Rundy 4:

  1. Jaką polską konstrukcję jachtową jako pierwszą opisały „Żagle”?           Pierwszą polską konstrukcją jachtową jako pierwszą opisaną w magazynie „Żagle” był  jacht Biedronka opisany w numerze 1/1959.
  2. Jak nazywała się flotylla jachtów harcerskich zorganizowana przez Witolda Bublewskiego?           To flotylla „Czajek” (fińskich balastowych hachtów szkoleniowych typu „Vingbot”). Dziesięć takich jednostek zakupiono dla Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Jastarni. Po wojnie hm bublewski zorganizował flotyllę tzw. CZerwoniaków, Czrwonych Żagli, szalup wyposażonych w charakterystyczny kolor żagli.
  3. Jak nazywał się jacht, który trasę regat Whitbread Race I edycji pokonał najszybciej, a jak jednostka, która wygrała po przeliczeniu?                            I edycję regat Whitbread Race najszybciej pokonał brytyjski jacht „Great Britain II”, po przeliczeniu zwyciężył meksykański jacht „Sayula II”.
  4. Jak nazywał się największy jacht zaprojektowany przez Antoniego Aleksandrowicza?                      Największy jacht zaprojektowany przez Antoniego Aleksandrowicza to jacht tzw. klasy „C” o powierzchni żagla 25m2. Mniejsze jednostki to „V” 5m2, „S” 10m2, „L” 15m2, „E” 20m2.
  5. Jak pierwotnie nazywały się regaty Transat Jacques Vabre?         Pochodzenie regat opiera się na historii atlantyckich szlaków handlowych, początkowa nazwa „Route du Café”, dla uczczenia drogi morskiej którą XVII-wieczne żaglowce handlowe łączyły port Le Havre z krajami produkującymi kawę w Ameryce Południowej.

Prawidłowo na wszystkie pytania odpowedzieli Panowie: Adam Jaworowicz, Lesław Bogdański, Jerzy Cierpiał, Paweł Zabierzowski i Krzysztof Piechal. Nagrody prześlemy pocztą.

Nagroda Główna

Fundatorem nagrody głównej w konkursie jest Sklep.marynistyka.org – sklep internetowy ze stylowymi prezentami dla Żeglarzy, morskimi upominkami, dekoracjami marynistycznymi, które pozwalają poczuć morską bryzę z dala od morza, przywołują wspomnienia dni spędzonych pod żaglami, wywołują marzenia o morskich podróżach na pokładach sławnych żaglowców pod dowództwem wielkich Kapitanów. W ofercie sklepu znajdziemy dawne, mosiężne kompasy, busole, sekstanty, lunety, wykonane z drewna modele jachtów, żaglowców, łodzi motorowych oraz koła sterowe, dzwony pokładowe, zegary słoneczne i wiele innych upominków dla Żeglarzy i Ludzi Morza, element marynistycznego wystroju wnętrz, które jasno znamionują właściciela jako osobę interesującą się kulturą, tradycją i historią morza, nautyki, marynistyki. Czy może być lepszy prezent dla osoby zakochanej w żaglach, morzu, wielkich żaglowcach niż busola symbolizująca obierania właściwego kursu również w codziennym życiu, „kompas moralny” pozwalający omijać życiowe rafy i mielizny, luneta żeglarska będąca alegorią umiejętności przewidywania, sięgania gdzie wzrok nie sięga i dalekowzroczności lub będące symbolem trzymania steru władzy i dowodzenia drewniane koło sterowe? Czy jakikolwiek przedmiot na komodzie czy regale nada bardziej żeglarskiego charakteru każdemu pomieszczeniu niż model legendarnej łodzi motorowej, historycznego żaglowca lub wykonana z drewna replika jachtu J-Class, który przeszedł do historii tych regat w poprzednim stuleciu? 

Styl marynistyczny i Duch Morza zawarty w żeglarskich prezentach oferowanych przez Sklep.marynistyka.org jest ponadczasowy i opiera się wszelkim modom i przemijającym trendom. Często wykorzystując olbrzymią symbolikę oraz elegancję tych przedmiotów obdarowujemy nimi osoby, których noga nigdy nie stanęła na pokładzie a ich wyobrażenie o żaglowcach pochodzi z hollywoodzkich superprodukcji. Równie często dochodzimy do wniosku, że sami czujemy się najlepiej, najszczęśliwsi w pomieszczeniach w morskim stylu, wyposażając nasze biura, gabinety, salony czy sypialnie w elementy w stylu marynistycznym, z morskim charakterem.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.