Szanowni Państwo,

Z przyjemnością podajemy wyniki 6 rundy konkursu Król Wiedzy Żeglarskiej 2021. Fundatorem nagród w tej edycji konkursu jest firma Morka.
Szkoła Żeglarstwa Morka.pl działa nieprzerwanie od 2003 roku. Jej główną działalnością są szkolenia morskie i czartery jachtów morskich na całym Świecie.

Morka również prowadzi szkolenia motorowodne i specjalistyczne: radiooperatora SRC, Diesel na jachcie, nawigację itp. Od początku działania Morka wyróżnia się innowacyjnością. Jako pierwsza w Polsce wprowadziła w żeglarstwie podręczniki elektroniczne, które dzisiaj są możliwe do pobrania bezpłatnie ze strony Morki, czy e-learning. Instruktorzy Morki, to pasjonaci, z wieloletnim, często zawodowym doświadczeniem na morzu.

Poprawne odpowiedzi na pytania Rundy 6:

 1. Która polska klasa jachtów turystycznych jako pierwsza nosiła ożaglowanie bermudzkie?

Jako pierwsza ożaglowanie bermudzkie nosiła klasa S zaprojektowana przez Antoniego Aleksandrowicza, ale rozwinięta przez Tadeusza Sołtyka

2. Proszę wymienić nazwiska komendantów żaglowca Dar Pomorza przed wybuchem II wojny światowej.

Komendanci Daru Pomorza przed wybuchem II wojny światowej to: Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz (1929-1938), Konstanty Kowalski (1938-1939).

3. Proszę podać co najmniej trzy nazwiska członków-założycieli Yacht Klubu Polski.

Komitet Organizacyjny założycieli Yacht Klubu Polski stanowili: Antoni Aleksandrowicz (przewodniczący), Witold Budkis, Zygmunt Grabowski, Konstanty Rakusa-Suszczewski, Julian Rummel, Mariusz Zaruski.

4. Proszę podać nazwy co najmniej trzech polskich jachtów, które opłynęły świat dwukrotnie.

Asterias, Maria, Wojewoda Pomorski/ Lady B, Mantra Asia, Mantra Ania, Atlantic Puffin,

5. W którym roku po raz pierwszy w regatach Whitbread Round the World Race  jachty klasyfikowano nie według przelicznika punktowego, a według podziału na klasy i rezultatów czasowych?

W edycji 1997/1998 po raz pierwszy wprowadzono klasyfikację punktową

Prawidłowo na wszystkie pytania odpowiedzieli Panowie: Paweł Maksymiuk, Robert Leończuk, Andrzej Litwin, Piotr Wójcik i Jerzy Cierpiał. Nagrody książkowe, ufundowane przez firmę Morka prześlemy pocztą

KLASYFIKACJA GENERALNA PO 6 RUNDACH:

Po 6 Rundach wykrystalizowała się czołówka znawców żeglarstwa. Pierwsza Dziesiątka kandydatów na Króla Wiedzy Żeglarskiej sezonu 2021 prezentuje się następująco:

 1. Vito Spychalski          4,4,5,4,4,4, razem 25 pkt.
 2. Leszek Lustyk            4,5,4,5,4,2, razem 24 pkt.
 3. Adam Jaworowicz      4,4,4,5,4,3, razem 24 pkt.
 4. Mirosław Bąk             4,4,4,5,4,3, razem 24 pkt.
 5. Marcin Godlewski     4,5,4,3,4,4, razem 24 pkt.
 6. Jerzy Cierpiał             3,4,4,4,4,5  razem 24 pkt.
 7. Piotr Wójcik               4,4,5,3,3,5  razem 24 pkt.
 8. Paweł Zabierzowski   4,4,4,4,4,3, razem 23 pkt
 9. Paweł Rycaj,              5,5,4,4,4,0, razem 22 pkt
 10. Krzysztof Piechal       3,4,4,5,4,0, razem 20 pkt.

 Nagroda Główna

Fundatorem nagrody głównej w konkursie jest Sklep.marynistyka.org – sklep internetowy ze stylowymi prezentami dla Żeglarzy, morskimi upominkami, dekoracjami marynistycznymi, które pozwalają poczuć morską bryzę z dala od morza, przywołują wspomnienia dni spędzonych pod żaglami, wywołują marzenia o morskich podróżach na pokładach sławnych żaglowców pod dowództwem wielkich Kapitanów. W ofercie sklepu znajdziemy dawne, mosiężne kompasy, busole, sekstanty, lunety, wykonane z drewna modele jachtów, żaglowców, łodzi motorowych oraz koła sterowe, dzwony pokładowe, zegary słoneczne i wiele innych upominków dla Żeglarzy i Ludzi Morza, element marynistycznego wystroju wnętrz, które jasno znamionują właściciela jako osobę interesującą się kulturą, tradycją i historią morza, nautyki, marynistyki. Czy może być lepszy prezent dla osoby zakochanej w żaglach, morzu, wielkich żaglowcach niż busola symbolizująca obierania właściwego kursu również w codziennym życiu, „kompas moralny” pozwalający omijać życiowe rafy i mielizny, luneta żeglarska będąca alegorią umiejętności przewidywania, sięgania gdzie wzrok nie sięga i dalekowzroczności lub będące symbolem trzymania steru władzy i dowodzenia drewniane koło sterowe? Czy jakikolwiek przedmiot na komodzie czy regale nada bardziej żeglarskiego charakteru każdemu pomieszczeniu niż model legendarnej łodzi motorowej, historycznego żaglowca lub wykonana z drewna replika jachtu J-Class, który przeszedł do historii tych regat w poprzednim stuleciu? 

Styl marynistyczny i Duch Morza zawarty w żeglarskich prezentach oferowanych przez Sklep.marynistyka.org jest ponadczasowy i opiera się wszelkim modom i przemijającym trendom. Często wykorzystując olbrzymią symbolikę oraz elegancję tych przedmiotów obdarowujemy nimi osoby, których noga nigdy nie stanęła na pokładzie a ich wyobrażenie o żaglowcach pochodzi z hollywoodzkich superprodukcji. Równie często dochodzimy do wniosku, że sami czujemy się najlepiej, najszczęśliwsi w pomieszczeniach w morskim stylu, wyposażając nasze biura, gabinety, salony czy sypialnie w elementy w stylu marynistycznym, z morskim charakterem.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.