Szanowni Państwo,

Z przyjemnością podajemy wyniki 8 rundy konkursu Król Wiedzy Żeglarskiej 2021.

Poprawne odpowiedzi na pytania Rundy 8:

 1. Jak nazywał się jacht Czesława Czarnowskiego żeglujący po jeziorach Trockim i Narocz?

„Mewa”

2. Proszę podać co najmniej trzy klasy jachtów śródlądowych o ożaglowaniu gaflowym.

Dezeta, Szarotka, Sandbagger XXI, Swing, Five o’Clock, Colin 27, Drużyna oraz konstrukcje przedwojenne

3. Kto zaprojektował jacht Bez 2?

Jacek Centkowski i Benedykt Kozłowski

4. Jaki tytuł nosiło pierwsze czasopismo o tematyce morskiej wydane w odrodzonej Polsce i w którym roku zadebiutowało na rynku prasowym?

„Bandera Polska” wydawana w latach 1919 i 1921

5. Ile trwała najdłuższa przerwa pomiędzy kolejnymi edycjami regat o Puchar Ameryki?

Najdłuższa przerwa to okres pomiędzy 1937 a 1958 rokiem – 21 lat.

Prawidłowych odpowiedzi udzielili Panowie: Leszek Lustyk, Andrzej Kaniewski, Paweł Rycaj, Grzegorz Dubowski oraz Marcin Machała. Nagrody ufundowane przez organizatora Festiwalu Jacht Film zostaną wysłane pocztą.

Fundatorem nagród w tej edycji jest organizator festiwalu Yacht Film, oto krótkie przesłanie jego pomysłodawcy i organizatora, Andrzeja Minkiewicza:

Od lat pokazuję najciekawsze filmy o tematyce marynistycznej. Organizuję jedyny taki festiwal w Polsce.  Są to filmy pokazujące ludzi i ich historie, dla opowiedzenia których morze często jest tłem.

Pierwszy pokaz zorganizowałem dziesięć lat temu w Tawernie w Warszawie. W dolnej części sali zespół odbywał próby, a na górze widzowie rzucali do czapki po 5 zł na opłaty do ZAIKSU. Rok później, przez dwa dni ponad trzysta osób oglądało prezentowane przez nas filmy. Serce się radowało, a oczy szkliły. Wspólnie z kpt. Januszem Zbierajewskim i red. Andrzejem Radomińskim  zrobiliśmy imprezę, po której najczęstszym i zarazem najtrudniejszym dla mnie pytaniem było, czy uda się znowu za rok. Poczułem sens swoich działań. Widzowie festiwalu oglądają unikalne filmy z całego świata. Ten filmowy maraton pozwala im dotrwać do wiosny, do lata, kiedy znowu będą mogli ruszyć na wodne szlaki. Przypomina najważniejsze zdarzenia z historii, przybliża znaczące postacie. Otwiera oczy na świat, pokazując różnorodność i uniwersalność żeglarstwa. Niektórym pozwala bardziej świadomie podejmować ważne decyzje, dzięki którym zmieniają swoje życie.
Zapraszam.
Andrzej Minkiewicz

Klasyfikacja czołówki po 8 Rundach:

 1. Vito Spychalski          4,4,5,4,4,4,5,4 razem 34 pkt.
 2. Marcin Godlewski     4,5,4,3,4,4,5,4 razem 33 pkt.
 3. Mirosław Bąk             4,4,4,5,4,3,5,3 razem 32 pkt.
 4. Adam Jaworowicz      4,4,4,5,4,3,4,4 razem 32 pkt.
 5. Jerzy Cierpiał             3,4,4,4,4,5,4,4 razem 32 pkt.
 6. Paweł Zabierzowski   4,4,4,4,4,3,5,4 razem 32 pkt
 7. Paweł Rycaj,              5,5,4,4,4,0,4,5 razem 31 pkt
 8. Piotr Wójcik               4,4,5,3,3,5,4,3 razem 31 pkt.
 9. Leszek Lustyk            4,5,4,5,4,2,0,5 razem 29 pkt.
 10. Krzysztof Piechal       3,4,4,5,4,0,5,4 razem 29 pkt.

Nagroda Główna

Fundatorem nagrody głównej w konkursie jest Sklep.marynistyka.org – sklep internetowy ze stylowymi prezentami dla Żeglarzy, morskimi upominkami, dekoracjami marynistycznymi, które pozwalają poczuć morską bryzę z dala od morza, przywołują wspomnienia dni spędzonych pod żaglami, wywołują marzenia o morskich podróżach na pokładach sławnych żaglowców pod dowództwem wielkich Kapitanów. W ofercie sklepu znajdziemy dawne, mosiężne kompasy, busole, sekstanty, lunety, wykonane z drewna modele jachtów, żaglowców, łodzi motorowych oraz koła sterowe, dzwony pokładowe, zegary słoneczne i wiele innych upominków dla Żeglarzy i Ludzi Morza, element marynistycznego wystroju wnętrz, które jasno znamionują właściciela jako osobę interesującą się kulturą, tradycją i historią morza, nautyki, marynistyki. Czy może być lepszy prezent dla osoby zakochanej w żaglach, morzu, wielkich żaglowcach niż busola symbolizująca obierania właściwego kursu również w codziennym życiu, „kompas moralny” pozwalający omijać życiowe rafy i mielizny, luneta żeglarska będąca alegorią umiejętności przewidywania, sięgania gdzie wzrok nie sięga i dalekowzroczności lub będące symbolem trzymania steru władzy i dowodzenia drewniane koło sterowe? Czy jakikolwiek przedmiot na komodzie czy regale nada bardziej żeglarskiego charakteru każdemu pomieszczeniu niż model legendarnej łodzi motorowej, historycznego żaglowca lub wykonana z drewna replika jachtu J-Class, który przeszedł do historii tych regat w poprzednim stuleciu? 

Styl marynistyczny i Duch Morza zawarty w żeglarskich prezentach oferowanych przez Sklep.marynistyka.org jest ponadczasowy i opiera się wszelkim modom i przemijającym trendom. Często wykorzystując olbrzymią symbolikę oraz elegancję tych przedmiotów obdarowujemy nimi osoby, których noga nigdy nie stanęła na pokładzie a ich wyobrażenie o żaglowcach pochodzi z hollywoodzkich superprodukcji. Równie często dochodzimy do wniosku, że sami czujemy się najlepiej, najszczęśliwsi w pomieszczeniach w morskim stylu, wyposażając nasze biura, gabinety, salony czy sypialnie w elementy w stylu marynistycznym, z morskim charakterem.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.