Szanowni Państwo,
Z przyjemnością podajemy wyniki 8 rundy konkursu Król Wiedzy Żeglarskiej 2021.
Poprawne odpowiedzi na pytania Rundy 8:
- Jak nazywał się jacht Czesława Czarnowskiego żeglujący po jeziorach Trockim i Narocz?
„Mewa”
2. Proszę podać co najmniej trzy klasy jachtów śródlądowych o ożaglowaniu gaflowym.
Dezeta, Szarotka, Sandbagger XXI, Swing, Five o’Clock, Colin 27, Drużyna oraz konstrukcje przedwojenne
3. Kto zaprojektował jacht Bez 2?
Jacek Centkowski i Benedykt Kozłowski
4. Jaki tytuł nosiło pierwsze czasopismo o tematyce morskiej wydane w odrodzonej Polsce i w którym roku zadebiutowało na rynku prasowym?
„Bandera Polska” wydawana w latach 1919 i 1921
5. Ile trwała najdłuższa przerwa pomiędzy kolejnymi edycjami regat o Puchar Ameryki?
Najdłuższa przerwa to okres pomiędzy 1937 a 1958 rokiem – 21 lat.
Prawidłowych odpowiedzi udzielili Panowie: Leszek Lustyk, Andrzej Kaniewski, Paweł Rycaj, Grzegorz Dubowski oraz Marcin Machała. Nagrody ufundowane przez organizatora Festiwalu Jacht Film zostaną wysłane pocztą.

Fundatorem nagród w tej edycji jest organizator festiwalu Yacht Film, oto krótkie przesłanie jego pomysłodawcy i organizatora, Andrzeja Minkiewicza:
Od lat pokazuję najciekawsze filmy o tematyce marynistycznej. Organizuję jedyny taki festiwal w Polsce. Są to filmy pokazujące ludzi i ich historie, dla opowiedzenia których morze często jest tłem.
Pierwszy pokaz zorganizowałem dziesięć lat temu w Tawernie w Warszawie. W dolnej części sali zespół odbywał próby, a na górze widzowie rzucali do czapki po 5 zł na opłaty do ZAIKSU. Rok później, przez dwa dni ponad trzysta osób oglądało prezentowane przez nas filmy. Serce się radowało, a oczy szkliły. Wspólnie z kpt. Januszem Zbierajewskim i red. Andrzejem Radomińskim zrobiliśmy imprezę, po której najczęstszym i zarazem najtrudniejszym dla mnie pytaniem było, czy uda się znowu za rok. Poczułem sens swoich działań. Widzowie festiwalu oglądają unikalne filmy z całego świata. Ten filmowy maraton pozwala im dotrwać do wiosny, do lata, kiedy znowu będą mogli ruszyć na wodne szlaki. Przypomina najważniejsze zdarzenia z historii, przybliża znaczące postacie. Otwiera oczy na świat, pokazując różnorodność i uniwersalność żeglarstwa. Niektórym pozwala bardziej świadomie podejmować ważne decyzje, dzięki którym zmieniają swoje życie.
Zapraszam.
Andrzej Minkiewicz
Klasyfikacja czołówki po 8 Rundach:
- Vito Spychalski 4,4,5,4,4,4,5,4 razem 34 pkt.
- Marcin Godlewski 4,5,4,3,4,4,5,4 razem 33 pkt.
- Mirosław Bąk 4,4,4,5,4,3,5,3 razem 32 pkt.
- Adam Jaworowicz 4,4,4,5,4,3,4,4 razem 32 pkt.
- Jerzy Cierpiał 3,4,4,4,4,5,4,4 razem 32 pkt.
- Paweł Zabierzowski 4,4,4,4,4,3,5,4 razem 32 pkt
- Paweł Rycaj, 5,5,4,4,4,0,4,5 razem 31 pkt
- Piotr Wójcik 4,4,5,3,3,5,4,3 razem 31 pkt.
- Leszek Lustyk 4,5,4,5,4,2,0,5 razem 29 pkt.
- Krzysztof Piechal 3,4,4,5,4,0,5,4 razem 29 pkt.

Nagroda Główna

Fundatorem nagrody głównej w konkursie jest Sklep.marynistyka.org – sklep internetowy ze stylowymi prezentami dla Żeglarzy, morskimi upominkami, dekoracjami marynistycznymi, które pozwalają poczuć morską bryzę z dala od morza, przywołują wspomnienia dni spędzonych pod żaglami, wywołują marzenia o morskich podróżach na pokładach sławnych żaglowców pod dowództwem wielkich Kapitanów. W ofercie sklepu znajdziemy dawne, mosiężne kompasy, busole, sekstanty, lunety, wykonane z drewna modele jachtów, żaglowców, łodzi motorowych oraz koła sterowe, dzwony pokładowe, zegary słoneczne i wiele innych upominków dla Żeglarzy i Ludzi Morza, element marynistycznego wystroju wnętrz, które jasno znamionują właściciela jako osobę interesującą się kulturą, tradycją i historią morza, nautyki, marynistyki. Czy może być lepszy prezent dla osoby zakochanej w żaglach, morzu, wielkich żaglowcach niż busola symbolizująca obierania właściwego kursu również w codziennym życiu, „kompas moralny” pozwalający omijać życiowe rafy i mielizny, luneta żeglarska będąca alegorią umiejętności przewidywania, sięgania gdzie wzrok nie sięga i dalekowzroczności lub będące symbolem trzymania steru władzy i dowodzenia drewniane koło sterowe? Czy jakikolwiek przedmiot na komodzie czy regale nada bardziej żeglarskiego charakteru każdemu pomieszczeniu niż model legendarnej łodzi motorowej, historycznego żaglowca lub wykonana z drewna replika jachtu J-Class, który przeszedł do historii tych regat w poprzednim stuleciu?
Styl marynistyczny i Duch Morza zawarty w żeglarskich prezentach oferowanych przez Sklep.marynistyka.org jest ponadczasowy i opiera się wszelkim modom i przemijającym trendom. Często wykorzystując olbrzymią symbolikę oraz elegancję tych przedmiotów obdarowujemy nimi osoby, których noga nigdy nie stanęła na pokładzie a ich wyobrażenie o żaglowcach pochodzi z hollywoodzkich superprodukcji. Równie często dochodzimy do wniosku, że sami czujemy się najlepiej, najszczęśliwsi w pomieszczeniach w morskim stylu, wyposażając nasze biura, gabinety, salony czy sypialnie w elementy w stylu marynistycznym, z morskim charakterem.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.