Szanowni Państwo,

Z przyjemnością podajemy wyniki 2 rundy konkursu Król Wiedzy Żeglarskiej 2021.

Nagrody ufundowane przez sponsora tej rundy, portal www.wodnapolska.pl,  trafią do zwycięzców, drogą pocztową.

Poprawne odpowiedzi na pytania Rundy 2:

  1. Który polski jacht jako pierwszy zawinął do Reykjaviku?

Pierwszym polskim jachtem w Reykjaviku był „Witeź II” dowodzony przez Emila Żychiewicza, a działo się to w 1959 roku.

2. Kto z polskich żeglarzy jako pierwszy odebrał nagrodę Superkolosa za całokształt dokonań?

Ludomir Mączka, „za całokształt dokonań żeglarskich, 30 lat na jachtach, 160 tys. mil morskich żeglugi”. Nagrodę odebrał w Krakowie w 2001 roku podczas finału konkursu Kolosy.

Ludomir Mączka odbiera nagrodę Superkolosa z rąk Stanisława Szwarc-Bronikowskiego w asyście Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz i Wojciecha Jacobsona.

3. Gdzie znajdowała się letnia siedziba przedwojennego Oficerskiego Yacht Klubu?

Letnia siedziba Oficerskiego Yacht Klubu znajdowała się w Augustowie nad jeziorem Białym. Ośrodek powstał w latach 1934-1935, a współcześnie  funkcjonuje jako Oficerski Yacht Club R.P. Pacific.

Letnia siedziba Oficerskiego Yacht Klubu w Augustowie, dziś hotel.

4. Jak nazywał się jacht 2-masztowy, który jako ostatni ukończył regaty Vendee Globe Challenge i w którym roku miało to miejsce?

Był to jacht „Benefic” w edycji 2004-2005 roku, na którym płynęła Anne Liardet

5. Proszę wymienić nazwy jachtów, na których Puchar Ameryki został zdobyty dwukrotnie.

Zaledwie 3 jachty wygrywały Puchar Ameryki w 170-letniej historii tej rywalizacji: „Columbia” w 1899 i 1901 roku, „Intrepid” w 1967 i 1970 roku oraz „Courageous w 1974 i 1977 roku. Wielu uczestników podawało również „Allinghi”, ale szwajcarski zespół wprawdzie sięgał po Puchar dwukrotnie, w latach 2003 i 2007, ale dwóch różnych jachtach. Podobnie Oracle, amerykański zespół, który wygrywał w latach 2010,  2013 oraz 2017, Amerykanie wygrywali na jachtach wielokadłubowych, ale za każdym razem były to inne jednostki.

Model jachtu „Courageous”.

Na wszystkie 5 pytań odpowiedzieli w tym tygodniu państwo: Paweł Rycaj, Artur Kowalczyk, Mirosław Bąk, Małgorzata Ciemińska, Marcin Godlewski oraz Leszek Lustyk. Gratulujemy, nagrody wyślemy pocztą.

Fundatorem nagrody głównej w konkursie jest Sklep.marynistyka.org – sklep internetowy ze stylowymi prezentami dla Żeglarzy, morskimi upominkami, dekoracjami marynistycznymi, które pozwalają poczuć morską bryzę z dala od morza, przywołują wspomnienia dni spędzonych pod żaglami, wywołują marzenia o morskich podróżach na pokładach sławnych żaglowców pod dowództwem wielkich Kapitanów. W ofercie sklepu znajdziemy dawne, mosiężne kompasy, busole, sekstanty, lunety, wykonane z drewna modele jachtów, żaglowców, łodzi motorowych oraz koła sterowe, dzwony pokładowe, zegary słoneczne i wiele innych upominków dla Żeglarzy i Ludzi Morza, element marynistycznego wystroju wnętrz, które jasno znamionują właściciela jako osobę interesującą się kulturą, tradycją i historią morza, nautyki, marynistyki. Czy może być lepszy prezent dla osoby zakochanej w żaglach, morzu, wielkich żaglowcach niż busola symbolizująca obierania właściwego kursu również w codziennym życiu, „kompas moralny” pozwalający omijać życiowe rafy i mielizny, luneta żeglarska będąca alegorią umiejętności przewidywania, sięgania gdzie wzrok nie sięga i dalekowzroczności lub będące symbolem trzymania steru władzy i dowodzenia drewniane koło sterowe? Czy jakikolwiek przedmiot na komodzie czy regale nada bardziej żeglarskiego charakteru każdemu pomieszczeniu niż model legendarnej łodzi motorowej, historycznego żaglowca lub wykonana z drewna replika jachtu J-Class, który przeszedł do historii tych regat w poprzednim stuleciu? 

Styl marynistyczny i Duch Morza zawarty w żeglarskich prezentach oferowanych przez Sklep.marynistyka.org jest ponadczasowy i opiera się wszelkim modom i przemijającym trendom. Często wykorzystując olbrzymią symbolikę oraz elegancję tych przedmiotów obdarowujemy nimi osoby, których noga nigdy nie stanęła na pokładzie a ich wyobrażenie o żaglowcach pochodzi z hollywoodzkich superprodukcji. Równie często dochodzimy do wniosku, że sami czujemy się najlepiej, najszczęśliwsi w pomieszczeniach w morskim stylu, wyposażając nasze biura, gabinety, salony czy sypialnie w elementy w stylu marynistycznym, z morskim charakterem.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.