Centrum Turystyki Wodnej PTTK zaprasza na Rundę 8 konkursu

KRÓL WIEDZY ŻEGLARSKIEJ 2021.

Fundatorem nagród Rundy 8. jest Yacht Film, organizator festiwali filmów żeglarskich w całej Polsce

Na odpowiedzi Rundy 8. czekamy do 25 lutego, do godz. 08.00, odpowiedzi nadesłane po tym terminie nie będą brane pod uwagę i nie będą także brały udziału w losowaniu nagród. Każda prawidłowa odpowiedź to 1 punkt. Nagrody będą przyznawane osobno za każdą rundę, ale dla najlepszych uczestników, którzy we wszystkich rundach zbiorą najwięcej punktów,  przygotowaliśmy nagrodę specjalną. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: konkurs.ctw@gmail.com.

Osoba, która zbierze najwięcej punktów, uzyska tytuł

Króla Wiedzy Żeglarskiej

sezonu 2021!

Pora na pytania konkursowe Rundy 8.:

  1. Jak nazywał się jacht Czesława Czarnowskiego żeglujący po jeziorach Trockim i Narocz?
  2. Proszę podać co najmniej trzy klasy jachtów śródlądowych o ożaglowaniu gaflowym.
  3. Kto zaprojektował jacht Bez 2?
  4. Jaki tytuł nosiło pierwsze czasopismo o tematyce morskiej wydane w odrodzonej Polsce i w którym roku zadebiutowało na rynku prasowym?
  5. Ile trwała najdłuższa przerwa pomiędzy kolejnymi edycjami regat o Puchar Ameryki?

 Zapraszamy do wspólnej zabawy edukacyjnej, naprawdę warto.

Fundatorem nagród w tej edycji jest festiwal Jacht Film, oto krótkie przesłanie jego pomysłodawcy i organizatora, Andrzeja Minkiewicza:

Od lat pokazuję najciekawsze filmy o tematyce marynistycznej. Organizuję jedyny taki festiwal w Polsce.  Są to filmy pokazujące ludzi i ich historie, dla opowiedzenia których morze często jest tłem. Pierwszy pokaz zorganizowałem dziesięć lat temu w Tawernie w Warszawie. W dolnej części sali zespół odbywał próby, a na górze widzowie rzucali do czapki po 5 zł na opłaty do ZAIKSU. Rok później, przez dwa dni ponad trzysta osób oglądało prezentowane przez nas filmy. Serce się radowało, a oczy szkliły. Wspólnie z kpt. Januszem Zbierajewskim i red. Andrzejem Radomińskim  zrobiliśmy imprezę, po której najczęstszym i zarazem najtrudniejszym dla mnie pytaniem było, czy uda się znowu za rok. Poczułem sens swoich działań. Widzowie festiwalu oglądają unikalne filmy z całego świata. Ten filmowy maraton pozwala im dotrwać do wiosny, do lata, kiedy znowu będą mogli ruszyć na wodne szlaki. Przypomina najważniejsze zdarzenia z historii, przybliża znaczące postacie. Otwiera oczy na świat, pokazując różnorodność i uniwersalność żeglarstwa. Niektórym pozwala bardziej świadomie podejmować ważne decyzje, dzięki którym zmieniają swoje życie.
Zapraszam.
Andrzej Minkiewicz

Nagroda Główna

Fundatorem nagrody głównej w konkursie jest Sklep.marynistyka.org – sklep internetowy ze stylowymi prezentami dla Żeglarzy, morskimi upominkami, dekoracjami marynistycznymi, które pozwalają poczuć morską bryzę z dala od morza, przywołują wspomnienia dni spędzonych pod żaglami, wywołują marzenia o morskich podróżach na pokładach sławnych żaglowców pod dowództwem wielkich Kapitanów. W ofercie sklepu znajdziemy dawne, mosiężne kompasy, busole, sekstanty, lunety, wykonane z drewna modele jachtów, żaglowców, łodzi motorowych oraz koła sterowe, dzwony pokładowe, zegary słoneczne i wiele innych upominków dla Żeglarzy i Ludzi Morza, element marynistycznego wystroju wnętrz, które jasno znamionują właściciela jako osobę interesującą się kulturą, tradycją i historią morza, nautyki, marynistyki. Czy może być lepszy prezent dla osoby zakochanej w żaglach, morzu, wielkich żaglowcach niż busola symbolizująca obierania właściwego kursu również w codziennym życiu, „kompas moralny” pozwalający omijać życiowe rafy i mielizny, luneta żeglarska będąca alegorią umiejętności przewidywania, sięgania gdzie wzrok nie sięga i dalekowzroczności lub będące symbolem trzymania steru władzy i dowodzenia drewniane koło sterowe? Czy jakikolwiek przedmiot na komodzie czy regale nada bardziej żeglarskiego charakteru każdemu pomieszczeniu niż model legendarnej łodzi motorowej, historycznego żaglowca lub wykonana z drewna replika jachtu J-Class, który przeszedł do historii tych regat w poprzednim stuleciu? 

Styl marynistyczny i Duch Morza zawarty w żeglarskich prezentach oferowanych przez Sklep.marynistyka.org jest ponadczasowy i opiera się wszelkim modom i przemijającym trendom. Często wykorzystując olbrzymią symbolikę oraz elegancję tych przedmiotów obdarowujemy nimi osoby, których noga nigdy nie stanęła na pokładzie a ich wyobrażenie o żaglowcach pochodzi z hollywoodzkich superprodukcji. Równie często dochodzimy do wniosku, że sami czujemy się najlepiej, najszczęśliwsi w pomieszczeniach w morskim stylu, wyposażając nasze biura, gabinety, salony czy sypialnie w elementy w stylu marynistycznym, z morskim charakterem.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.