Centrum Turystyki Wodnej PTTK zaprasza na Rundę Finałową konkursu

KRÓL WIEDZY ŻEGLARSKIEJ 2021.

Fundatorem nagród Rundy 10. jest Sklep.marynistyka.org  sklep żeglarski z klimatem

Przed nami Runda Finałowa. Tym razem czeka na Państwa aż 10 pytań, niełatwych, ale czołówka klasyfikacji generalnej na pewno sobie z nimi poradzi. Wydłużamy czas odpowiedzi na pytania, aż do 18 marca. Ta runda może jeszcze wiele zmienić w klasyfikacji; różnica pomiędzy prowadzącym a zawodnikiem sklasyfikowanym na pozycji 47 wynosi zaledwie 8 punktów, teoretycznie więc prawie 50 znawców polskiego żeglarstwa zachowało szansę na koronę.

Na odpowiedzi Rundy 10. czekamy do 18 marca, do godz. 08.00, odpowiedzi nadesłane po tym terminie nie będą brane pod uwagę i nie będą także brały udziału w losowaniu nagród. Każda prawidłowa odpowiedź to 1 punkt. Nagrody będą przyznawane osobno za każdą rundę, ale dla najlepszych uczestników, którzy we wszystkich rundach zbiorą najwięcej punktów,  przygotowaliśmy nagrodę specjalną. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: konkurs.ctw@gmail.com.

Osoba, która zbierze najwięcej punktów, uzyska tytuł

Króla Wiedzy Żeglarskiej sezonu 2021!

Pora na pytania konkursowe Rundy 10.:

  1. Jak nazywała się pierwsza polska konstrukcja regatowa wykonana w technologii kadłuba okrągłodennego?
  2. Proszę wymienić przynajmniej 3 konstrukcje polskich projektantów nawiązujące do prac Colina Archera.
  3. Proszę wymienić nazwy: pierwszego jachtu oceanicznego i pierwszego jachtu klasy Open 60 z uchylnym kilem, które startowały w oficjalnych regatach.
  4. Szalupa 10-osobowa zaprojektowana w latach 30. XX wieku miała także wersję z silnikiem stacjonarnym. Proszę podać nazwę tej jednostki.
  5. Kto jest projektantem jachtów klasy HX?
  6. Kiedy na łamach miesięcznika „Morze” zadebiutowała rubryka „Archiwum Neptuna”, jak nazywał się jej pierwowzór i w jakim piśmie był drukowany?
  7. Która polska jachtowa konstrukcja monotypowa jako pierwsza wystartuje w oceanicznych regatach międzynarodowych?
  8. Jak nazywał się jacht, który jako pierwszy przepłynął trasę z Nowego Jorku do Przylądka Lizard w czasie poniżej 100 godzin?
  9. W której edycji regat Whitbread Round the World Race po raz pierwszy meta umieszczona była poza Wielką Brytanią i gdzie zakończyły się te regaty?
  10. Od której edycji regat Whitbread Round the World Race  startują jachty pod banderą Nowej Zelandii?

 Zapraszamy do wspólnej zabawy edukacyjnej, naprawdę warto.

Fundatorem nagród w tej edycji oraz fundatorem Nagrody Głównej w konkursie jest Sklep.marynistyka.org – sklep internetowy ze stylowymi prezentami dla Żeglarzy, morskimi upominkami, dekoracjami marynistycznymi, które pozwalają poczuć morską bryzę z dala od morza, przywołują wspomnienia dni spędzonych pod żaglami, wywołują marzenia o morskich podróżach na pokładach sławnych żaglowców pod dowództwem wielkich Kapitanów. W ofercie sklepu znajdziemy dawne, mosiężne kompasy, busole, sekstanty, lunety, wykonane z drewna modele jachtów, żaglowców, łodzi motorowych oraz koła sterowe, dzwony pokładowe, zegary słoneczne i wiele innych upominków dla Żeglarzy i Ludzi Morza, element marynistycznego wystroju wnętrz, które jasno znamionują właściciela jako osobę interesującą się kulturą, tradycją i historią morza, nautyki, marynistyki. Czy może być lepszy prezent dla osoby zakochanej w żaglach, morzu, wielkich żaglowcach niż busola symbolizująca obierania właściwego kursu również w codziennym życiu, „kompas moralny” pozwalający omijać życiowe rafy i mielizny, luneta żeglarska będąca alegorią umiejętności przewidywania, sięgania gdzie wzrok nie sięga i dalekowzroczności lub będące symbolem trzymania steru władzy i dowodzenia drewniane koło sterowe? Czy jakikolwiek przedmiot na komodzie czy regale nada bardziej żeglarskiego charakteru każdemu pomieszczeniu niż model legendarnej łodzi motorowej, historycznego żaglowca lub wykonana z drewna replika jachtu J-Class, który przeszedł do historii tych regat w poprzednim stuleciu? 

Styl marynistyczny i Duch Morza zawarty w żeglarskich prezentach oferowanych przez Sklep.marynistyka.org jest ponadczasowy i opiera się wszelkim modom i przemijającym trendom. Często wykorzystując olbrzymią symbolikę oraz elegancję tych przedmiotów obdarowujemy nimi osoby, których noga nigdy nie stanęła na pokładzie a ich wyobrażenie o żaglowcach pochodzi z hollywoodzkich superprodukcji. Równie często dochodzimy do wniosku, że sami czujemy się najlepiej, najszczęśliwsi w pomieszczeniach w morskim stylu, wyposażając nasze biura, gabinety, salony czy sypialnie w elementy w stylu marynistycznym, z morskim charakterem.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.