18 kwietnia 2015 roku  w pierwszy rejs wypłynął 65-metrowy żaglowiec „L’Hermione”, a jego celem był udział w imprezach promocyjnych w USA, związanych z miejscami dawnych walk.

„L’Hermione” w porcie Rochefort.

Na pokładzie znalazło się 80 członków załogi, spośród których większość to wolontariusze zaangażowani w budowę żaglowca. Podczas ceremonii przed wypłynięciem, zorganizowanej z udziałem prezydenta Francji Françoisa Hollanda kapitan żaglowca, Yann Cariou, powiedział: „L’Hermione” to piękna karta historii obydwu narodów. Cieszę się, że po wielu latach żmudnych prac udało się żaglowiec nie tylko zbudować, ale i wspaniale wyposażyć.” „L’Hermione” to replika XVIII-wiecznego żaglowca generała Lafaayette zbudowanego we francuskim porcie Rochefort. 

Pierwszy rejs żaglowca.

Okręt był budowany od 1997 roku siłami stowarzyszenia, a w jego powstanie zaangażowały się lokalne władze francuskie, które na ten cel przeznaczyły ponad 8 mln euro. Pozostała część 25-milionowego budżetu pochodziła z dobrowolnych składek oraz sprzedaży gadżetów związanych z projektem, a także z wpływów za bilety od osób zwiedzających plac budowy żaglowca. Odnotowano ponad 4 miliony turystów, co pozwoliło w istotny sposób wesprzeć plany budowy żaglowca. Do budowy jednostki użyto 4 tysięcy specjalnie selekcjonowanych dębów, a w ciągu 17 lat budowy przez plac budowy przewinęło się kilka tysięcy ochotników pomagających zespołowi budowniczych. Oryginalna „Hermione” walczyła w wojnie secesyjnej wsławiając się walkami w obronie nowej amerykańskiej demokracji, a Lafayette stał się bohaterem obydwu narodów. Jej morski żywot nie trwał długo, po 24 latach okręt wszedł na mieliznę i został stracony.

W drodze do Ameryki.

Zły los wisi także nad repliką żaglowca. Okazało się, że podwodna część dębowego kadłuba została zaatakowana przez grzyba, a którym na razie armator żaglowca nie może sobie poradzić. Okręt stanął w suchym doku w
Rochefort, gdzie przechodzi kosztowną kurację. Koszt odgrzybienia kadłuba połączony z wymianą dużej części poszycia oszacowano na 3,5 miliona euro i już rozpoczęto zbiórkę publiczną na pokrycie kosztów tej operacji.

MAS, foto Association Hermione La Fayette

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.