Ryszard Grzegorzewski, żeglarz i motorowodniak z Szamotuł, wykonał osobiście ozdobną kotwicę ze stali nierdzewnej. Nie byłoby w tym zapewne nic dziwnego, gdyby nie dwa fakty.

Otóż pan Ryszard liczy sobie 92 lata (rocznik 1929), a ponadto kotwica stanowi dar środowiska wodniaków PTTK na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Kotwica jest piękna; wykonana z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły, posiada również stosowną inskrypcję, a każdy zainteresowany tym niezwykłym darem może stać się jej posiadaczem w wyniku licytacji na rzecz WOŚP. Aukcje startują już 1 grudnia i radzimy nie zwlekać, ponieważ przewidujemy duże zainteresowanie kotwicą ze względu na jej walory artystyczne jak i chęć wsparcia idei WOŚP.

Pan Ryszard jest emerytowanym kolejarzem i instruktorem nauczania maszynistów. Za swoją pracę został uhonorowany chyba wszystkimi odznaczeniami resortowymi, w tym Przodownik Pracy, ale jest również posiadaczem odznaczeń państwowych i specjalnych: Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, Złota  Honorowa Odznaka PTTK, Honorowy Dawca Krwi- złota odznaka

Jego zainteresowania to oczywiście turystyka wodna, lektury, majsterkowanie, jest przysłowiową złotą rączką potrafiącą wykonać i naprawić chyba wszystko. Hobby natomiast to żeglarstwo, wodniactwo, wykonywanie artystycznych prac w metalu oraz  wszelakich od ślusarstwa rzemieślniczego  do artystycznego. Jest także zauroczony kuchnią i kulinariami, potrafi zrobić wyborny smalec, wędzone słoniny i  boczki, a także „zupy z kotła” i słodkie konfitury. Jest zapalonym grzybiarzem.

Jak pana Ryszarda oceniają koledzy? To człowiek pracowity, sumienny, bardzo skromny, pomocny, prawy. Od nauki, którą polubił poprzez harcerstwo, które pokochał. Od czytelnictwa tematycznie związanego z historią, po wszystko, co związane z polityką. Od ukochanych parowozów, po lokomotywy spalinowe, czyli miejsce pracy związane, jak na kolejarza przystało z ulicą Kolejową w Poznaniu. Od motoryzacji rozpoczętej kultowym Mercedesem rocznik 1939, po współczesne VW Polo. Od  żaglówki  s/y „GNIEWKO RADOSŁAW”, po jednostkę wodną o tej samej nazwie napędzanej siłą silnika motorowego.  Od drobnych rzeczy wykonywanych w swoim warsztacie po wszelakie konstrukcje nawet o wielkich gabarytach  rodzących się w głowie pomysłowego Ryszarda.

Do PTTK zapisał się w 1958 roku, do Oddziału PTTK w Szamotułach. Następnie PTTK Oddział Pracowników Kolei w Poznaniu, od 2006 roku członek Wojskowego Klubu Żeglarskiego „PASSAT” Oddział  PTTK przy Klubie POW w Bydgoszczy po przekształceniach w 2012 roku Oddział Żeglarski PTTK „PASSAT” w Bydgoszczy.

Panu Ryszardowi dziękujemy bardzo za pomysł i wykonanie wspaniałego daru, oczywiście życzymy niesłabnącej aktywności wodniackiej i wielu jeszcze lat w zdrowiu

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.