W nocy z 12 na 13 czerwca zmarła po długiej chorobie Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza w dziejach kobieta, która samotnie opłynęła pod żaglami świat.

Urodziła się w roku 1936 w Warszawie. Od 1945 r. mieszkała i chodziła do szkoły w Ostródzie. Po maturze młoda żeglarka ogłosiła zamiar studiowania budownictwa okrętowego na Politechnice Gdańskiej.

Po uzyskaniu dyplomu inżynier Chojnowska rozpoczęła pracę w Stoczni Gdańskiej, gdzie bezpośrednio uczestniczyła w projektowaniu i konstruowaniu okrętów. Przez cały czas, równolegle z nauką i obowiązkami zawodowymi, rozwijała też swoje umiejętności żeglarskie. W 1957 roku została sternikiem jachtowym, trzy lata później sternikiem morskim, a w roku 1966 zdobyła uprawnienia jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. To pozwalało marzyć o dalekich rejsach. W 1976 roku na jachcie „Mazurek” popłynęła samotnie dookoła świata. Rejs trwał prawie 2 lata, ale pani Krystyna została pierwszą na świecie kobietą, która tego dokonała.

Płynąc przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Ocean Indyjski i wokół Przylądka Dobrej Nadziei z powrotem na Atlantyk, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz pokonała łącznie blisko 29 tys. mil morskich. 20 marca 1978 roku nieopodal Wysp Zielonego Przylądka przecięła trasę, którą pokonała na początku swojego rejsu, i stała się tym samym pierwszą kobietą, która samotnie okrążyła Ziemię na jachcie. Jej bezpośrednia rywalka do zajęcia tego zaszczytnego miejsca w historii żeglarstwa, Naomi James z Nowej Zelandii, swoją pętlę dookoła świata zamknęła dopiero kilka tygodni później.

W czerwcu 1978 roku Krystyna Chojnowska-Liskiewicz triumfalnie powróciła na „Mazurku” do Gdańska.

Zakończenie rejsu „Mazurka” na Zatoce Gdańskiej.

Za swoją działalność i dokonania mieszkająca w Gdańsku żeglarka została uhonorowana licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Otrzymała m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodę Srebrny Sekstans oraz Super Kolosa za całokształt osiągnięć. Jej wyczyn został zanotowany w Księdze Rekordów Guinnessa, a ona sama została przyjęta do elitarnego grona członków Explorers Club i Slocum Society (Joshua Slocum Society International).

fot. Archiwum PZŻ, Marek Słodownik (prawa zastrzeżone)

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.