Runda nie przyniosła wszystkich rozstrzygnięć. Po 10 kolejnych tygodniach aż 16 uczestników konkursu odnotowało tę samą liczbę punktów i wszyscy oni zajmują miejsce 3 na podium.

Oczywiście to rozstrzygnięcie nie może być brane pod uwagę, jeszcze w tym tygodniu zostanie rozegrana runda dodatkowa dla tej 16 w celu wyłonienia tego jednego uczestnika, który zajmie miejsce na podium.

  1. Jak nazywała się pierwsza polska konstrukcja regatowa wykonana w technologii kadłuba okrągłodennego? 

Pierwszą polską okrągłodenną konstrukcją regatową był jacht klasy V zaprojektowany Antoniego Aleksandrowicza. 

Plany jachtu klasy V.

2. Proszę wymienić przynajmniej 3 konstrukcje polskich projektantów nawiązujące do prac Colina Archera.

Polskie konstrukcje jachtowe nawiązujące do prac Colin Archer to min: MX, Colin 27, Nord, Janmor 33.

3. Proszę wymienić nazwy: pierwszego jachtu oceanicznego i pierwszego jachtu klasy Open 60 z uchylnym kilem, które startowały w oficjalnych regatach.

 Pierwszy jacht oceaniczny z uchylnym kilem to jacht 29 „Amelie” startujący pod dowództwem Michaela Desjoyeauxa w regatach Mini Transat w 1991 roku.

Pierwszy jacht klasy Open 60 z uchylnym kilem startujący w oficjalnych regatach to jacht „Ecureuil-Poitou Charentes 2”  pod dowództwem Isabelle Autissier biorący udział w regatach BOC Challenge edycji 1994/1995. Jacht regat nie ukończył został porzucony na południe od Adelaidy po utracie masztu.

4. Szalupa 10-osobowa zaprojektowana w latach 30. XX wieku miała także wersję z silnikiem stacjonarnym. Proszę podać nazwę tej jednostki

W 1934 roku zaprojektowano łódź motorową pod nazwą Kuter B – oficerska łódź motorowa. Budowę rozpoczęto w 1936 roku, a znane były losy 6 tych jednostek. B1 dla Dowództwa Floty, B2 dla dywizjonów okrętów podwodnych, B3 dla ORP „Wilia”, B4 dla ORP „Grom”, B5 dla ORP „Błyskawica’ i B6 dla ORP „Gryf”.

Szkice Kutra B – oficerskiej łodzi motorowej.

5. Kto jest projektantem jachtów klasy HX?

Projektantem jachtów klasy HX (katamarany) jest Jerzy Hrebień.

6. Kiedy na łamach miesięcznika „Morze” zadebiutowała rubryka „Archiwum Neptuna”, jak nazywał się jej pierwowzór i w jakim piśmie był drukowany?               

Rubryka „Archiwum Neptuna” zadebiutowała na łamach „Morza” w roku 1950 i początkowo była umieszczona wewnątrz numeru. Wcześniej jednak ukazywała się na łamach „Młodego Żeglarza” od roku 1949. Od maja 1950 roku znalazła swoje docelowe miejsce na ostatniej stronie pisma. Sytuacja była jednak nieco bardziej złożona, ponieważ od numeru 9/1949 ukazywała się w „Morzu” rubryka niemal identyczna, ale zatytułowana „Morze w Humorze”. W numerze 2/1950 rubryka nazywała się „Z Bocianiego Gniazda”, która miesiąc później nazywała się „Na wesołej Fali”, ale po kolejnym miesiącu powrócono do pierwotnego tytułu. Okazjonalnie w pierwszej połowie lat 50. Rubryka wędrowała do środka pisma, powiększała objętość, aby powrócić na ostatnią kolumnę. Po odrodzeniu się tytułu w 1996 roku „Archiwum Neptuna” ponownie zeszło do środka pisma, ale w nowym „Morzu.org” powróciło na ostatnią stronę.

7. Która polska jachtowa konstrukcja monotypowa jako pierwsza wystartuje w oceanicznych regatach międzynarodowych?                               

Pierwszym monotypem zaprojektowanym w Polsce, a startującym w regatach międzynarodowych jest Globe 580 projektu Janusza Maderskiego. Planowane są regaty przez Atlantyk, a następnie etapowe regaty wokół Ziemi trasą pasatową. Sprzedano już ponad 200 zestawów planów tego jachtu, budowanych jest ponad 80.

Pierwszy egzemplarz jachtu klasy Globe 580 podczas budowy w podwarszawskich Ząbkach.

8. Jak nazywał się jacht, który jako pierwszy przepłynął trasę z Nowego Jorku do Przylądka Lizard w czasie poniżej 100 godzin?               

 Pierwszym jachtem który przepłynął trasę z Nowego Jorku do Przylądka Lizard  w czasie poniżej 100 godzin jest trimaran „Groupama 3″ pod dowództwem Francka Cammasa z wynikiem 4 dni, 3 godziny, 57 minut i 54 sekundy.

9. W której edycji regat Whitbread Round the World Race po raz pierwszy meta umieszczona była poza Wielką Brytanią i gdzie zakończyły się te regaty?             

W VIII edycji regat  Whitbread Round the World Race, rozgrywanych w latach 2001/ 2002, po raz pierwszy metę umieszczono poza Wielką Brytanią. Była ona zlokalizowana w niemieckiej Kilonii.

10. Od której edycji regat Whitbread Round the World Race  startują jachty pod banderą Nowej Zelandii?                 

Jachty pod banderą Nowej Zelandii startują od III edycji (1981-1982) regat Whitbread Round the World Race. Były to „Outward Bound” dowodzony przez Digbiego Taylora i „Ceramco New Zealand” dowodzony przez Petera Blake’a.

Nagroda Główna

Fundatorem nagrody głównej w konkursie jest Sklep.marynistyka.org – sklep internetowy ze stylowymi prezentami dla Żeglarzy, morskimi upominkami, dekoracjami marynistycznymi, które pozwalają poczuć morską bryzę z dala od morza, przywołują wspomnienia dni spędzonych pod żaglami, wywołują marzenia o morskich podróżach na pokładach sławnych żaglowców pod dowództwem wielkich Kapitanów. W ofercie sklepu znajdziemy dawne, mosiężne kompasy, busole, sekstanty, lunety, wykonane z drewna modele jachtów, żaglowców, łodzi motorowych oraz koła sterowe, dzwony pokładowe, zegary słoneczne i wiele innych upominków dla Żeglarzy i Ludzi Morza, element marynistycznego wystroju wnętrz, które jasno znamionują właściciela jako osobę interesującą się kulturą, tradycją i historią morza, nautyki, marynistyki. Czy może być lepszy prezent dla osoby zakochanej w żaglach, morzu, wielkich żaglowcach niż busola symbolizująca obierania właściwego kursu również w codziennym życiu, „kompas moralny” pozwalający omijać życiowe rafy i mielizny, luneta żeglarska będąca alegorią umiejętności przewidywania, sięgania gdzie wzrok nie sięga i dalekowzroczności lub będące symbolem trzymania steru władzy i dowodzenia drewniane koło sterowe? Czy jakikolwiek przedmiot na komodzie czy regale nada bardziej żeglarskiego charakteru każdemu pomieszczeniu niż model legendarnej łodzi motorowej, historycznego żaglowca lub wykonana z drewna replika jachtu J-Class, który przeszedł do historii tych regat w poprzednim stuleciu? 

Styl marynistyczny i Duch Morza zawarty w żeglarskich prezentach oferowanych przez Sklep.marynistyka.org jest ponadczasowy i opiera się wszelkim modom i przemijającym trendom. Często wykorzystując olbrzymią symbolikę oraz elegancję tych przedmiotów obdarowujemy nimi osoby, których noga nigdy nie stanęła na pokładzie a ich wyobrażenie o żaglowcach pochodzi z hollywoodzkich superprodukcji. Równie często dochodzimy do wniosku, że sami czujemy się najlepiej, najszczęśliwsi w pomieszczeniach w morskim stylu, wyposażając nasze biura, gabinety, salony czy sypialnie w elementy w stylu marynistycznym, z morskim charakterem.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.