28 marca 2018 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie wydał decyzję o wpisaniu jachtu „Śmiały” do rejestru zabytków.To pozwoliło ocalić zasłużony jacht, ponieważ wiele innych znanych jachtów, w tym bliźniaczy „Jurand” zostało albo sprzedanych albo też powędrowało na żyletki. 

Jacht został zbudowany dla Polskiego Związku Żeglarskiego w 1958 roku. Powstał w Stoczni Gdańskiej, jako jedna z pierwszych jednostek serii J-140. Były to stalowe jachty, zaprojektowane przez żeglarzy i konstruktorów – m.in. Henryka Kujawę, Włodzimierza Kuchtę, Wojciecha Samolińskiego i Zdzisława Pieńkawę. W 1960 roku portem macierzystym jednostki została Trzebież. Na „Śmiałym”zorganizowanych zostało kilka słynnych wypraw. W latach 1965-1966 popłynął on pod dowództwem Bolesława K. Kowalskiego w rejs dookoła Ameryki Południowej. Cztery lata później Andrzej Rościszewski z załogą okrążył nim Islandię, a w 1972 roku jacht dotarł na Spitsbergen. Służył później głównie do szkolenia, brał też udział m.in. w regatach The Tall Ships’ Races. Później na lata stał się stałym elementem trzebieskiego krajobrazu, a rocznie odbywał nawet kilkanaście rejsów. Pływał głownie po Bałtyku i Morzu Północnym, a tysiące żeglarzy wypływało na nim godziny stażowe niezbędne do uzyskania stażu na wyższe stopnie żeglarskie. Jacht wykorzystywany był także do szkolenia i egzaminowania na stopnie kapitańskie. 

Pół roku wcześniej do rejestru zabytków został wpisany jacht „Kapitan Głowacki”, ex „Henryk Rutkowski”.

Nowym nabywcą jachtu została fundacja Klasyczne Jachty, która planuje dwuletni remont w celu przywrócenia jednostce dawnej świetności. Do dzisiaj zachowały się jedynie trzy jachty J-140: „Śmiały”, „Joseph Conrad”, oraz „Tara”, ex „Dar Opola”, która pływa pod duńska banderą. Jacht wymaga kompletnego remontu, poczynając od poszycia, poprzez wymianę instalacji wodnych i elektrycznych, naprawę zniszczonego wnętrza, wymianę silnika, remont drewnianego takielunku, aż po położenie nowego teakowego pokładu. Powrót jachtu na morze zaplanowano na 2022 rok. 

 

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.