Wydawnictwo Bellona wydało książkę szkockiego autora Agnusa Konstama „Świat piratów”. To dzieło znakomite, książka w sposób przekrojowy traktująca o problemie piractwa morskiego od starożytności aż po czasy współczesne.

Autor omawia poszczególne okresy w dziejach wskazując na liczne ślady piratów, którzy rośli w siłę w ślad za rozwojem handlu i wzrostem wartości ładunków. Średniowiecze to morskie rozboje wokół Wysp Brytyjskich, łupienie Hanzy oraz działania piratów na Morzu Śródziemnym. W epoce renesansu na plan pierwszy wychodzą Karaiby i francuscy korsarze, ale również rajd Francisa Drake’a. Osobnymi rozdziałami są dzieje piractwa na Morzu Śródziemnym, korsarze berberyjscy i ich zagłada, a także narodziny piractwa w nowym świecie, losy Henry’ego Morgana i Czarnobrodego, złupienie Panamy oraz działania bukanierów na Pacyfiku. Autor szczegółowo opisuje Złoty Wiek piractwa karaibskiego przypadający na lata 1700-1730 jako okres prosperity morskich zbójów i wytworzenie swoistego kodeksu postępowania. Czytelnik znajdzie w książce wiele pobocznych informacji, na przykład genezę Jolly Rogera. Konstam precyzyjnie opisuje również epokę zmierzchu piractwa oraz mało znane dzieje piratów malajskich czy chińskich, sięga również do współczesności mierząc się z piractwem nigeryjskim, somalijskim, czy filipińskim. Swą opowieść kończy na wizerunku piratów w literaturze i kulturze popularnej przywołując najważniejsze dzieła tego nurtu w kulturze.

Obszerną, prawie 330-stronicową, książkę czytelnik dosłownie połyka bo lektura to niezwykle wciągająca, a dzięki doskonałemu tłumaczeniu Sławomira Patlewicza  i pracy redaktorki tomu, Anny Richter, obcowanie z nią to prawdziwa uczta. Oprócz doskonałego języka i jasności przekazu wielkie brawa należą się również ilustratorom dzieła. Kilkaset rysunków, zdjęć i map w istotny sposób wzbogaca książkę czyniąc ją niezwykle interesującą. Świetnie skomponowana książka dzięki licznym ramkom i opisom uzupełniającym, atrakcyjnej szacie graficznej i solidnej oprawie jest dziełem bez wad.

Czy wiedzieli Państwo, że problem piractwa narodził się już w starożytności, a bazą morskich łupieżców była Cylicja, znajdująca się obecnie w Turcji? Albo że ofiarą piratów był młody Juliusz Cezar? Stało się to w 75 roku p.n.e., a zemsta młodego Cezara była okrutna. Jak wyglądał kodeks piratów i dlaczego szczególnie upodobali oni sobie region Karaibów? Odpowiedzi na te pytania znajdzie czytelnik w książce, która ze wszech miar warta jest polecenia czytelnikom w każdym wieku. To uniwersalna opowieść o świecie dawnych piratów, ich znaczeniu w dziejach, obyczajowości i powolnym znikaniu.

Agnus Konstam „Świat piratów” wyd. Bellona, Warszawa 2020 r. str. 327

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.