11 sierpnia z Warszawy ruszyła flotylla tradycyjnych łodzi żaglowych w kierunku Torunia. Celem ekspedycji jest wzięcie udziału w Festiwalu Wisły w Toruniu, zlocie tradycyjnego żeglarstwa i rzemiosła, imprezie pięknej, świetnie zorganizowanej i inspirującej i atrakcyjnej dla wszystkich kochających wodę.

Część łodzi jest w trasie już od kilku dni, do Warszawy dopłynęła jednostka z Ulanowa nad Sanem oraz z Kozienic. Ze stolicy wyruszyło sześć jednostek, do Torunia dotrą w weekend. Władze tego miasta potrafią docenić wysiłki żeglarzy kultywujących tradycje wodne, władze Warszawy niestety, zdają się nie dostrzegać potencjału tkwiącego w tym ruchu.

Tradycyjne łodzie nie są szybkimi jednostkami, do napędu służą żagle i wiosła, a silnik jest napędem pomocniczym. Na galarze „Święta Elżbieta” dowodzonym przez Andrzeja Stańskiego, prace przygotowawcze trwały jeszcze dziś rano, ale o 11.00 łódź stała już na Podzamczu gotowa do drogi.

„Prędkość naszej jednostki to 12 kilometrów na godzinę, oczywiście z uwzględnieniem prądu rzeki, powiedział Andrzej przed wypłynięciem, Toruń jest celem, ale cieszy mnie każda godzina spędzona na wodzie.

Oprócz doświadczonych wodniaków na łodziach znalazło się też kilkoro śmiałków, dla których jest to pierwszy kontakt z żeglugą, Wisłą i tradycyjnymi łodziami. Emocji nie zabraknie.

Dobrej Wody panowie Flisacy i do zobaczenia w Toruniu!

Program Festiwalu Wisły

14-16 sierpnia 2020

Miejsce: Rzeka Wisła na odcinku od Bobrownik do Torunia

Festiwal Wisły 2020, największy w Polsce zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych,

czwarta edycja kultowej w wiślanym środowisku imprezy, 14, 15 i 16 sierpnia 2020.

Impreza angażuje kolejne nadwiślańskie miejscowości połączone rzeką tak ważną dla Polaków.

Na tym polega jej specyfika i unikalność.

W tym roku Festiwal Wisły rozpoczyna się 14 sierpnia w Bobrownikach, niewielkiej wsi

na prawym brzegu Wisły, poniżej Włocławka. Okazja jest wyjątkowa, dokładnie w tym miejscu,

dokładnie sto lat wcześniej, bolszewicy przekroczyli Wisłę. Stało się to tylko tu na całej długości Wisły.

Na rzece tonęły polskie statki, lała się krew. Pierwszy dzień Festiwalu Wisły poświęcony jest godnemu

upamiętnieniu tych wydarzeń, które wielu uznaje za ten dosłowny cud nad Wisłą.

14 sierpnia

Otwarty zostanie szlak im. porucznika Jerzego Pieszkańskiego, bohaterskiego

dowódcy zatopionego statku „Moniuszko”, który zginął zakłuty bolszewickimi bagnetami na lewym

brzegu Wisły w Mikorzynie. Uczestnicy imprezy w Bobrownikach dopłyną tam łodziami. Będzie można posłuchać muzyki i dobrze zjeść. W trakcie Festiwalu Wisły trwa bowiem Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”, gdzie prezentowane są specjały z całego dorzecza Wisły.

15 sierpnia

W drugim dniu Festiwalu, impreza przenosi się do Torunia. Poza łodziami festiwalowymi z Bobrownik ruszają Regaty Długodystansowe na Wiśle. Sportowe jachty żaglowe będą finiszować w Toruniu w trakcie imprezy.

Jarmark „Nadwiślańskie Smaki” i stoiska edukacyjne oraz rękodzieło pojawią się na prawym brzegu Wisły, wzdłuż ul. Bulwar Filadelfijski, aż do Przystani Toruń i portu AZS. Po lewej stronie Wisły ożyje przywracana właśnie plaża na wysokości Zamku Dybowskiego. Planowane są koncerty, gry, pokazy, od siatkówki po badmintona, od jogi po aikido.

16 sierpnia

Festiwal Wisły koncentruje się na prawym brzegu Wisły w Toruniu. Uroczysta parada statków i łodzi biorących udział w FW20 odbędzie się wyjątkowo z udziałem bębnów. Bębny towarzyszyć będą też młodym adeptom flisactwa, uczestnikom „Frycowego”, spektaklu przywracającego dawną tradycję, odbywającego się na Rynku Staromiejskim. Po raz pierwszy atrakcje na Festiwalu przygotowały nadwiślańskie muzea. Festiwal zakończy nastrojowy koncert na tle łodzi wiślanych, pochodni i rac.

Serdecznie zapraszamy!!!

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.