„Nie mamy wpływu na długość naszego życia, ale możemy dodać mu głębi i poszerzyć zasięg” – taka idea niewątpliwie przyświecała Kapitanowi Henrykowi Jaskule, którego postać chcielibyśmy upamiętnić. Jego podróż morska rozpoczęła się 12 czerwca 1979 roku. Rejs solo non-stop dookoła świata zapisał się na kartach morskiej historii, morskiej i… przemyskiej. Bo to do tego miasta w 1955 roku przeniósł się pochodzący z Radziszowa żeglarz i to właśnie władze województwa przemyskiego udało mu się przekonać do swojego podróżniczego projektu, czego konsekwencją była budowa “Daru Przemyśla”.

17 lutego 2020 roku członkowie Rady Miejskiej w Przemyślu jednogłośnie przyjęli uchwałę ustanawiającą rok 2020 rokiem kapitana Henryka Jaskuły. Jednym z wydarzeń towarzyszących była wystawa plenerowa „Kpt. Henryk Jaskuła – Honorowy Obywatel miasta Przemyśla, żeglarz światowej sławy”

Wystawa była udostępniona na rynku w Przemyślu w ubiegłym sezonie, a ponieważ cieszyła się dużym zainteresowaniem, w tym roku znalazła nowe miejsce, na wzgórzu zamkowym, w pobliżu wejścia do Zamku Kazimierzowskiego i będzie dostępna dla widzów do 30 września br. – Renata Nowakowska – Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Honorowy Przemyślanin, który jako trzeci człowiek na świecie opłynął samotnie pod żaglami świat bez zawijania do portów, zmarł w maju ubiegłego roku niemal w przeddzień 40 rocznicy zakończenia w Gdyni wielkiego rejsu. Władze miasta rok 2020 ogłosiły Rokiem Henryka Jaskuły, do akcji włączono uczniów miejscowych szkół, a jednym z najważniejszych elementów obchodów miała być rekonstrukcja powitania Wielkiego Kapitana.

Na wystawie zgromadzono wiele nieznanych fotografii pana Henryka, zarówno te z młodości jak też z późniejszego okresu, trasę rejsu dookoła świata, a także przypomniano najważniejsze nagrody i wyróżnienia. Ekspozycja cieszy się wielkim zainteresowaniem zwiedzających, codziennie ogląda ją kilkaset osób, dla których wyprawa Jaskuły to wspomnienie młodości lub też tylko historia, jak dzieje się w przypadku młodszego pokolenia.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.