64 lata temu, 21 czerwca 1958 roku, w Charzykowach urodził się Krzysztof Zawalski, pracownik naukowy Zakładu Żeglarstwa AWF w Gdańsku, inicjator budowy i dyrektor Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich.

Jachtowy sternik morski, instruktor żeglarstwa PZŻ, trener żeglarstwa I kl. W latach 1973-84 wybitny regatowiec, zdobywca siedmiu tytułów mistrza Polski w klasie “Cadet”, 20” i “Tornado”. W 1973 r. uzyskał 4-te miejsce na mistrzostwach świata w klasie “Cadet”. Po ukończeniu z wyróżnieniem w roku 1982 Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, poświęcił się pracy naukowej i dydaktycznej w dziedzinie żeglarstwa. W 1989 r. obronił – również z wyróżnieniem – pracę doktorską p.t. “Określenie własności regatowej jachtu dla celów treningu żeglarskiego”.

Krzysztof w 2004 roku.

Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i metodycznych, programów specjalizacji trenerskiej i instruktorskiej w żeglarstwie sportowym, tłumacz fachowych opracowań z języka francuskiego, a także literatury żeglarskiej. Organizator pięciu międzynarodowych konferencji na tematy żeglarskie oraz około 20 kurso-konferencji naukowo-metodycznych dla trenerów i instruktorów żeglarstwa sportowego. Od 1992 r. komandor i trener społeczny Sekcji Żeglarskiej AZS AWF Gdańsk. W latach 1985-88 członek Rady Trenerów PZŻ, od 1996 członek Kapitanatu Sportowego PZŻ, od 1996 r. członek (z wyboru) Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy L’Equipe. Członek Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Posiadał m.in. Brązowy Krzyż Zasługi, brązowy medal “Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” oraz złotą odznakę “Zasłużony dla Bydgoskiego OZŻ”. Zmarł po długiej chorobie w marcu 2014 roku.

Narodowe Centrum Żeglarstwa imienia Krzysztofa Zawalskiego.


fot. Marek Słodownik (prawa zastrzeżone).
Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.