50 lat temu, 4 lutego 1971 roku w wieku 62 lat zmarł w Gdyni Leon Tumiłowicz, konstruktor jachtowy

Konik Morski

Na początku lat trzydziestych inżynier Tumiłowicz został, wraz z bratem, członkiem YKP, oddziału morskiego. Tu zetknął się z morzem, żeglarstwem, szkutnictwem, które szybko stało się jego pasją. Ta zaowocowała studiami w szkole morskiej i staraniem o wcielenie do floty. Niestety, miejsc było wówczas mało, a chętnych do pływania nie brakowało. Inżynier Tumiłowicz postanowił związać swoje losy z żeglarstwem. Razem z bratem w 1932 roku stworzył pierwszy warsztat szkutniczy w Gdyni.

Reklama prasowa stoczni.

„Stocznia Yachtowa w Gdyni” początkowo remontowała jachty, z czasem konieczne stało się ich konstruowanie. I właśnie tutaj powstał „Eksperyment”, pierwszy Konik Morski, których do wybuchu wojny powstało około pięćdziesięciu. Jednostka była tak udana, że kiedy w połowie lat sześćdziesiątych Leonid Teliga szukał jachtu do wokółziemskiego rejsu, zwrócił się o adaptację Konika. Także spod ręki Tumiłowicza wyszła inna piękna konstrukcja – Tom 100, z których do dzisiaj pod polska banderą żeglują jeszcze „Polonia” i „Wielkopolska”.

Kadłub „Polonii” pozbawiony pokładu i kabiny odkrywa swoje tajemnice.

Tumiłowicz pozostał aktywny do końca, kreślił plany kolejnych jednostek, jednak jego praca została przerwana nagłą śmiercią 4 lutego 1971 roku.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.