W lipcu utonęło 86 osób. W ostatni weekend życie w wodzie straciło 12 osób

Zgodnie z ostatnio podanymi danymi w Polsce w lipcu utonęło aż 86 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ujawniło zatrważające dane. Najwięcej utonięć odnotowano 26 lipca, w ostatnią środę, kiedy zginęło aż 10 osób. Zaledwie w cztery lipcowe dni (8, 9, 23 i 31)  nikt nie utonął. Pierwszy weekend sierpnia przyniósł kolejny tragiczny bilans, kolejnych 12 osób utonęło.

Od początku roku życie pod wodą straciły już 223 osoby wobec 456 w roku ubiegłym. Tradycyjnie już najczęściej ludzie toną wskutek spożywania alkoholu i będącej  tego skutkiem brawury, a także w wyniku przecenienia swych pływackich umiejętności. Spore żniwo zbiera także kąpiel w miejscach niedozwolonych, w tym na plażach przy wywieszonej czerwonej fladze.

RCB przypomina w komunikatach, by osoby przebywające nad wodą stosowały się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Są to m.in. zalecenia dotyczące pływania tylko w wyznaczonych miejscach, zakładania kapoka na łódce, kajaku czy rowerze wodnym oraz stosowania się do poleceń ratownika. Ponadto nie należy skakać do wody w nieznanych miejscach, wbiegać rozgrzanym do wody, wypływać na materacach daleko od linii brzegu czy wchodzić do wody bezpośrednio po spożytym posiłku. Nie wolno też wchodzić do wody po alkoholu lub zażyciu środków odurzających.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.