27 października w warszawskim Muzeum Ziemi otwarto interesującą wystawę zatytułowaną „Z kufra Kapitana”. To zbiór kilkudziesięciu fotografii pochodzących ze zbiorów kapitana Krzysztofa Baranowskiego, a związanych z jego dawnymi rejsami żeglarskimi.

Są w tych zbiorach zdjęcia z wyprawy na jachcie „Śmiały” dookoła Ameryki Południowej z lat 1965/66, oraz zdjęcia z rejsu „Poloneza” dookoła świata z lat 1972/73.

Pierwszy rejs „Śmiałym” dookoła Ameryki Południowej, który odbył się w latach 1965-1966 z załogą: kapitan Bolesław Kowalski, Tomasz Romer – I oficer i lekarz wyprawy, Jerzy Knabe – główny mechanik, Bronisław Siadek – inicjator rejsu, geograf, Tadeusz Wilgat – kierownik naukowy ekspedycji, Krzysztof Wojciechowski – zastępca kierownika naukowego i tłumacz wyprawy, Krzysztof Baranowski – kuk, inżynier elektronik, Mieczysław Kluge – geograf i Ludomir Mączka – II oficer, geolog. Rejs „Śmiałym” dookoła Ameryki Południowej był pierwszym w powojennej Polsce przedsięwzięciem żeglarskim na tak wielką skalę.

Drugi rejs „Polonezem” to samotny rejs kapitana Krzysztofa Baranowskiego dookoła świata przez „ryczące czterdziestki” i przylądek Horn w roku 1972-1973. Był to pierwszy polski samotny rejs tą trasą, a dziewiąty w historii światowego żeglarstwa.

Jak wspominał kapitan Baranowski, spora porcja tych materiałów jest publikowana po raz pierwszy, albowiem kurator wystawy, Marek Wierzbicki, zebrał stare negatywy z archiwum pana Krzysztofa i wybrał najciekawsze. Tak oto świat ujrzały po raz pierwszy zdjęcia sprzed ponad pół wieku, o których istnieniu zapomniał już nawet autor tych zbiorów.  

W ostatnią niedzielę października dla odwiedzających przygotowano jeszcze jedną niespodziankę; na wystawie zagościł Krzysztof Baranowski, który odpisywał swoje książki i odpowiadał na liczne pytania zwiedzających.

Wystawa potrwa do 31 grudnia 2021.

Godziny otwarcia ekspozycji:

poniedziałek – piątek: 9:00 – 16:00

(ceny biletów: normalny – 12 zł, ulgowy – 6 zł)

Polska Akademia Nauk

Muzeum Ziemi w Warszawie

Al. Na Skarpie 27

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.