Wspomnienie. Mieczysław Miller

120 lat temu, 23 grudnia 1902 roku, urodził się Mieczysław Miller, zm. 5 października 1993 r. w Katowicach. Jachtowy kapitan żeglugi wielkiej (1963-03-05?). Absolwent Politechniki Warszawskiej, magister inżynier mechanik. Na Śląsk przeniesiony został służbowo w 1950 r., do organizującego się wtedy Biura Projektów Surowców Mineralnych “Biprokop”. Ostatnie 14 lat pracy zawodowej spędził w Głównym Instytucie Górnictwa jako samodzielny pracownik naukowy, zajmując się hydrotransportem i hydraulicznym urabianiem węgla. Posiadał kilkanaście patentów, m.in. za unikalną w swoim czasie przesuwną tamę podsadzkową. Na emeryturę przeszedł w 1979 r.

Uprawiał, prócz żeglarstwa, i to z powodzeniem, m.in. szybownictwo, narciarstwo i sporty motorowodne. Brał udział w rajdach samochodowych i wyścigach motocyklowych. Najbardziej pasjonował go jednak sporty wodne. Już 31 lipca 1924 r. kielecki dziennik “Słowo”, zamieszcza artykuł, w którym czytamy, że “student Politechniki Warszawskiej Mieczysław Miller zastosował motor od motocykla do łódek na stawie Garbińskiego w parku, mianowicie do “Czajki” i “Mewy”. Rezultat jest doskonały, łodzie te, bez użycia wioseł szybują sprawnie po gładkiej tafli stawu, a wielu amatorów korzysta z tak miłej atrakcji. ……”. W dniach od 9 sierpnia do 27 sierpnia 1947, jako członek Ligi Morskiej Okręgu Kieleckiego, odbywa w towarzystwie Anny Wiszniewskiej podróż jachtem żaglowym (jola mieczowa o długości 5 m i szerokości 1,28 m, konstrukcji własnej M. Millera), pod banderą Ligi Morskiej, ze Szczecina do Kołobrzegu,. Podróż, zaplanowana początkowo do Gdańska i Elbląga, przerwana została ze względów obiektywnych (ćwiczenia artylerii morskiej). 22 kwietnia 1952 r. uzyskuje patent sędziego motorowodnego kl. państwowej. 30 września 1952 r. zdaje egzamin na stopień sternika II kl. 9 czerwca 1954 r. uzyskuje trzecią klasę sportową w żeglarstwie jako sternik. W okresie 5 października – 10 listopad 1958 r. bierze udział w rejsie morskim zorganizowanym przez T.K.Ż. PTTK “Tramp” w Katowicach na “Zewie Morza”, na trasie: Świnoujście, Kanał Kiloński, Antwerpia, Londyn, Roterdam, Hamburg, Gdynia. W roku 1961 płynie w rejsie “Karolinki” do Szwecji (kapitanem był wówczas Ryszard Książyński). W dniach 2-20 wrzesień 1968 r. prowadził rejs “Karolinki” po wodach Jugosławii, zaś w dniu 13 października, tego samego roku, brał udział w rejsie jachtu “Generał Zaruski” po Zatoce Gdańskiej, (prowadzonym przez kapitana Bogumiła Pierożka). W roku 1969 płynie na jachcie “Śmiały” ze Świnoujścia do Gdyni. W tym też roku ponownie prowadzi “Karolinkę” po wodach Jugosławii. W latach 1976-77 prowadził jacht “Karolinka” (II) z Gdyni do Hawany i Meksyku, zaś w roku 1979 z Hawany do Casablanki. W roku 1984 bierze udział w “Operacji Żagiel’84”, związanej z obchodami 400-lecia odkrycia przez Jacqesa Quartiera drogi morskiej do Kanady. W czwartym etapie wyprawy prowadzi “Karolinkę” (III-cią) z Montrealu do Lizbony, po raz trzeci, tym razem w wieku 83 lat, pokonując Atlantyk.

„Karolinka III” podczas jednego z wielu rejsów.

Jeszcze w roku 1992, a więc w 90-tym roku życia prowadził rejs morski na jachcie “Barlovento II” do Danii i Szwecji. W sumie odbył około 40 rejsów morskich i oceanicznych.

„Barlovento II” był jednym z najchętniej wykorzystywanych jachtów.

Był sędzią żeglarskim I klasy. 27 stycznia 1955 r. zostaje mierniczym SŻ GKKF. W latach pięćdziesiątych jest członkiem Komisji Sprzętu i Urządzeń PZŻ  Od 1973 roku jest inspektorem nadzoru technicznego PZŻ nad budową jachtów morskich oraz inspektorem Polskiego Rejestru Statków, nadzorując budowę, przebudowę i remonty jachtów morskich. W sumie nadzorował budowę około 40-tu jachtów morskich. Był członkiem założycielem TKŻ PTTK “Tramp” w Katowicach oraz członkiem Żeglarskiego Klubu Morskiego w Katowicach. Był Członkiem Honorowym obu tych klubów, a także wielu innych. Członek Mesy Kaprów Polskich nr 45. W dniu 29 czerwca 1982 r. otrzymał (jako pierwszy w historii tej odznaki) Dużą Złotą Odznakę Żeglarską PTTK z trzema szmaragdami. Posiada liczne odznaczenia państwowe, resortowe i żeglarskie, m.in. srebrną odznaką ”Zasłużony Pracownik Morza” (1974), “Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego” (1958), “Zasłużonemu dla Żeglarstwa Śląskiego” (1969). W konkursie “Rejs Roku’1986”, organizowanym przez gdański dziennik “Głos Wybrzeża”, otrzymał za całokształt swoich osiągnięć Nagrodę Specjalną “Głosu Wybrzeża”. Członek Honorowy Katowickiego OZŻ od  9 marca 1985 r. (Czł. Hon. PZŻ – 16 kwietnia 1983 r.

 

foto Archiwum Józefa Żyły