Festiwal JachtFilm 24-25 luty w Gdyni

Zapraszamy do Gdyni, do Muzeum Marynarki Wojennej, w dniach 24-25 luty 2024 na już XII Festiwal Filmów Żeglarskich.

Program oferuje  – między innymi – historie mocno przygodowe („Sailau”).

Będzie coś dla miłośników żeglarskiego hi-tech, wielkich oceanicznych regat z polską nutą w tle, czyli film „Wszystko albo nic”

True Spirit to kinowa wersja historii wokółziemskiego rejsu australijskiej nastolatki Jessiki Watson właśnie pojawiła się na Netlixie i wzbudza dużo emocji.   Żeglarskie fora i grupy pęcznieją od komentarzy.  Co to za film i czy warto go oglądać, szczególnie jeśli jest się żeglarzem czy miłośnikiem żeglarstwa. ?

A dla miłośników żeglowania low-tech, czyli żeglowania z kurami i sadzonkami ziemniaków na łodzi zbudowanej w Bangladeszu („Morski włóczęga”).

Pokażemy film z dalekiej Republiki Południowej Afryki o rejsie małym Optimistem wokół oceanicznego wybrzeża tego kraju.

Wielką atrakcją będą dwa polskie filmy:

Jeden z nich to poruszający reportaż o organizowanych rejsach dla polskich oraz ukraińskich dzieci z domów dziecka „Rejs dobrych mocy”.

Drugi to nigdzie wcześniej niepublikowany film „Niepokonany, niepokonani” z próby pobicia rekordu prędkości wokół ziemi znanego polskiego żeglarza regatowego Romana Paszke na jachcie „BPH”.

Kapitan Roman Peszke będzie nie tylko bohaterem filmu, ale i gościem specjalnym festiwalu.

Wziął udział w regatach Fastnet Race 1979 jako załogant na Nauticusie – jednym z trzech polskich jachtów jakie wzięły udział w najtragiczniejszych regatach w historii żeglarstwa.

Pod koniec lat 80. zorganizował i prowadził budowę pierwszego polskiego jachtu hi-tech klasy „jedna tona” – „Gemini”. Było to wydarzenie bez precedensu, po raz pierwszy wykonano w Polsce kadłub jednostki pełnomorskiej z włókien węglowych.

Jest współbudowniczym pierwszych w Polsce jachtów z włókien węglowych i kevlaru „Gemini”, „MK Cafe”, „MK Cafe Premium”, „Volkswagen” oraz „Bioton”.

W 1997 roku Roman Paszke był członkiem załogi jachtu MK Cafe w ramach amerykańskiego zespołu który zdobył Admiral’s Cup.

W 1999 roku zainaugurował oficjalnie polski program Race 2000, czyli udział polskiej załogi w regatach dookoła świata „The Race”, stając na czele Stowarzyszenia Race 2000. Załoga przygotowywała się do tych bezprecedensowych regat na katamaranie „Explorer”, zakupionym od Bruna Peyrona (pomysłodawcy i organizatora regat), któremu w Polsce nadano imię „Polpharma-Warta”.

W wokółziemskim wyścigu załoga jachtu zajęła 4 miejsce. Pozostawiła za swoimi rufami ponad 32 000 mil morskich, pokonując trasę regat w ciągu 99 dni, 12 godzin, 31 minut.

Za ten wyczyn został uhonorowany nagrodą Srebrnego Sekstantu.
Czterokrotny Mistrz Polski w klasie morskiej. Zdobywca szeregu nagród w regatach a także wyróżnień, m. in. żeglarz roku 1997 i sportowiec miesiąca sierpnia 1997.

Więcej informacji:

Filmy Warszawa | JachtFilm