Od Zwierzynia do Przemyśla („Błękitny San” – część 3)

Ogólna charakterystyka szlaku:

Początek: Zwierzyń
Koniec: Przemyśl

Długość i opis szlaku:
Km 331,1 Po obu stronach Zwierzyń; most drogi do drugiej części wsi, położonej na półwyspie wybitnego zakola Sanu, zwanej „Tajwanem”. Przed mostem pętla autobusowa i dwie tablice informacyjne o cudownym źródełku i nabożeństwach fatimskich oraz o szlakach rowerowych „Bieszczady Extreme”. Chociaż niedaleko tego miejsca jest zejście na wodę, to jednak z powodu położonych dalej w korycie Sanu przykrych progów skalnych, możliwych do przepłynięcia tylko przy wysokiej wodzie – spływy należy rozpoczynać 1 km niżej, przy ostatnich zabudowaniach Zwierzynia (patrz oznakowanie).

Km 330,2 L. Zwierzyń, zniszczona kładka. Dojazd nad brzeg rzeki utwardzoną drogą ziemną wg strzałek kierunkowych z pętli autobusowej. Jedyne tak dogodne zejście na wodę w całej okolicy. Obok szeroka łąka, umożliwiająca biwakowanie nawet dużym grupom.

POCZĄTEK trasy spływowej środkowego i dolnego Sanu.
POCZĄTEK obowiązkowego odcinka Górskiej Odznaki Kajakowej PTTK.

Km 328,7 L. Elektrownia Wodna „Myczkowce”, most drogi dojazdowej. Na lewo strome zbocza góry Grodziec (556,0 m n.p.m.), przewiercone sztolniami spustowymi. Z korony zapory w Myczkowcach prowadzi w to miejsce ścieżka o szerokości dwóch płyt chodnikowych z poręczą metalową o długości blisko 1 km i 325 stopniach (z tego 145 pod górę). Na mapach turystycznych mylona z drogą jezdną.

Km 324,4 L. Średnia Wieś, bród, ujście potoku Mistik. 200 m niżej ujęcie wody, schodki nad brzeg rzeki.

Km 323,5 L. Bachlawa, bród i ujście małego potoku obok kapliczki. Niżej na lewym brzegu ładne miejsce biwakowe pod zalesionymi stokami góry Grodzisko, położonej w widłach Hoczewki i Sanu.

Km 322,1 L. Ujście Hoczewki, nad którą wyżej leży wieś Hoczew. Przy ujściu bystrze. Rzeka tworzy szlak kajakowy dostępny od Jabłonki, możliwy do przepłynięcia przy wysokiej wodzie od pomnika generała Świerczewskiego. Horyzont zamyka wysoki garb góry Czulnia, której rozległe zbocza cały czas opływamy, aż do Leska.

Km 318,6 P. Ujście potoku spod Leskiego Kamienia. Przy jego korycie, pomiędzy Lasem Czulnia a Górą Bankową, powyżej przybrzeżnego ujęcia wody dla Leska – zlokalizowano miejsce biwakowe z ławeczkami i ogniskiem (dojazd ziemną drogą z przedmieść Leska). Dalej na prawym brzegu zadrzewienia i roślinność bogatsze niż na mapach.

Km 317,1 P. Lesko, kemping z bramą wejściową od strony rzeki, położony tuż nad wodą. Zielony szlak pieszy prowadzi z kempingu do centrum miasta, mijając kolejno: amfiteatr, park, sklep spożywczy „Stokrotka”, księgarnię BOSZ, hotel i restaurację „Ratuszowa”, aptekę, dawną synagogę z XVII w. (obecnie galeria sztuki) oraz kirkut z macewami nawet z XVI w.

Km 316,9 P. Most drogi nr 893 do Cisnej. Za mostem na prawym brzegu poniżej stadionu zaplanowano duże inwestycje sportowo-rekreacyjne, w tym także budowę stanicy wodnej.

Km 316,4 L. Huzele. Panoramiczny punkt widokowy na zabudowę Leska przy końskim brodzie.

Km 315,2 P. Skała Wolańska. Punkt widokowy na dolinę Sanu. Ładnie odsłonięte pionowe warstwy wapiennego fliszu karpackiego. Na zakręcie w lewo koryto Sanu podchodzi pod strome zbocza krawędzi Pogórza Leskiego z Leską Gruszką (460,9 m n.p.m.) i Łysą Górą (420,0 m n.p.m.). Niżej zwiększony spadek koryta pod stromymi stokami zalesionej góry Leska Gruszka, pod które podchodzi koryto Sanu szumiąc na kamienistym przemiale.

Km 312,5 P. Wola Postołowa, bród przez rzekę do zabudowań położonych pod Łysą Górą.

Km 310,9 L. Postołów, most drogi nr 891 Sanok – Ustrzyki Dolne. Przed mostem kamieniste mielizny. Na horyzoncie długie pasmo Gór Słonnych.

Km 308,9 P. Łukawica, ujście potoku Dyrbek.

Km 307,8 P. Bar piwny ze stołami i zadaszonymi ławkami, zlokalizowany nad brzegiem rzeki w cieniu drzew, dostępny z wody.

Km 307,4 P. Monasterzec, ujście potoku. Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego z 1820r. (obecnie kościół rzymskokatolicki). Niżej w korycie napotykamy wyspę i kamieniste płycizny. Przed nami na prawym brzegu góra Sobień (451,0m n.p.m. lub 551m) z ruinami zamku Kmitów z przełomu XIV i XV w., objęta ochroną rezerwatową. Na szczątkach murów zamkowych umieszczono platformę widokową, a przy drodze zlokalizowano duży parking samochodowy. Teoretycznie z tego miejsca jest najbliżej do wierzchołka wzniesienia zamkowego, które tworzy boczny grzbiet Gór Słonnych. Niestety, wyjście z wody nie jest łatwe. Niemniej cała okolica jest niezwykle malownicza.

Km 305,3 P. Załuż, duża kolonia domków letniskowych nad brzegiem Sanu. Niżej, w korycie, napotykamy długą na ponad 1 km, wąską i zarośniętą wysokimi drzewami stałą wyspę, podzieloną od góry i z dołu na mniejsze wysepki. Można płynąć obydwoma odnogami podzielonego koryta rzecznego, manewrując między wysepkami, ale przy niższych stanach wody bezpieczniej będzie płynąć prawą, szerszą odnogą. W tym miejscu napotykamy bardzo atrakcyjny widokowo górski krajobraz wodny. Do ujścia Sanu już nigdzie nie spotkamy tak dużej wyspy.

Km 302,6 L. Zagórz, most kolejowy linii Sanok – Ustrzyki Dolne. Stąd najbliżej do zwiedzenia ruin klasztoru, położonych w zakolu rzeki Osławy na południowych przedmieściach Zagórza w odległości 4 km od Sanu.

Km 301,8 L. Zagórz-Zasław, osiedle Za Torami. Sztuczny próg wodny Stacji Uzdatniania Wody. Przepływamy ostrożnie bezpieczną przepławką, umieszczoną przy lewym brzegu. Zastawka w jazie nie jest regulowana (posiada zawsze taką samą wysokość) i jest bezpiecznie oddalona od głowy płynącego kajakarza przy średniej wodzie. W przypadku występowania zbyt wysokiej wody (przypominam, że każdorazowo wymagana jest indywidualna ocena warunków) kajaki dogodnie przenosimy prawym brzegiem na odległość 20 m. Przy przeciętnym, a nawet nieco podwyższonym stanie wody, odwój na przepławce i na progu jest bezpieczny dla potencjalnych wywrotkowiczów.

Km 300,6 L. Ujście Osławy szerokie, z progami w korycie (szlak kajakowy od Woli Michowej z ośrodka wypoczynkowego „Latarnia Wagabundy”).

Km 298,2 L. Ujście potoku Brodek z Zahutynia. Linia kolejowa Zagórz – Sanok podchodzi nad brzeg Sanu. Niżej w korycie rzeki na zakręcie w lewo przy zabudowaniach „Stomilu” występują bystrza na ławicach kamiennych.

Km 296,2 Sanok-Stomil, most drogi zakładowej. Przed nim ujście Stróżowskiego Potoku.

Km 295,5 Sanok, most ul. Przemyskiej i drogi nr 28 Nowy Sącz – Przemyśl. Niżej ujście Olchowskiego Potoku.

Km 295,0 L. Sanok, tereny Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Km 294,4 P. OW „Sosenki” (domki kempingowe); betonowe płyty przy brzegu dawnego wyjścia z wody, teraz zarośniętego. L. Ujście Płowieckiego Potoku (ul. Królowej Bony). Nad nim na wysokiej skale mieści się budynek główny dawnego Zamku Sanockiego, obecnie Muzeum Historyczne.

Km 293,3 P. Sanok, parking i wejście do Parku Etnograficznego Muzeum Budownictwa Ludowego.

Km 293,1 P. Sanok-Biała Góra, most (saperski) na ul. Białogórskiej, którym prowadzi czerwony szlak pieszy Sanok–Przemyśl. Bar i parking dla samochodów. Przystań początkowa „Spływu łodziami doliną Sanu”. Węzeł szlaków turystycznych pieszych i rowerowych: czerwonego Sanok–Przemyśl, czarno-żółtego „Szlaku Szwejka”, niebiesko-białego „Szlaku Ikon” i innych. Obok domki kempingowe na Białej Górze, którymi zarządzają niezwykle uprzejmi gospodarze.

KONIEC obowiązkowego odcinka Górskiej Odznaki Kajakowej PTTK.
Ważne miejsce dla kajakarzy ze względu na zakwaterowanie oraz obserwacje poziomu wody. Jeżeli skałki w korycie Sanu pod Białą Górą wystają z wody, oznacza to stan utrudniający przepływanie kamienistych przemiałów, takich jak ten pierwszy, dobrze widoczny z mostu. Jeżeli woda pokrywa skaliste główki, płyniemy bez obaw. Po sforsowaniu kamienistej mielizny płyniemy na wprost góry Kopacz (533,0m n.p.m.) z dwoma dawnymi grodziskami poniżej; w korycie wysepka.

Km 290,3 L. Ujście Sanoczka; w głębi wieś Trepcza ze schroniskiem młodzieżowym. Początek odcinka przełomowego przez Góry Słonne, malownicze widoki. Na górze Fajka (Horodyszcze) grodzisko i wykopaliska archeologiczne. W korycie kamienne mielizny. Na prawym brzegu odsłonięcie fliszu karpackiego.

Km 288,2 Międzybrodzie, przewóz łodzią przez rzekę. Na prawo 1 km drogą do murowanej cerkwi greckokatolickiej z 1900 r. (obecnie kościół rzymskokatolicki). Niżej na lewym brzegu wyjście z wody przy dawnym brodzie.

Km 285,3 P. Liszna, ujście potoku. Wcześniej łączka biwakowa. Za potokiem droga dochodzi nad brzeg rzeki. Góra Głęboka (505,6 m n.p.m.) zamyka horyzont spływu.

Km 284,2 L. Dębna; ujście Potoku Dębnego.

Km 282,7 L. Mrzygłód-Podlas, dzikie miejsca biwakowe; dogodne wyjście z wody.

Km 281,3 P. Tyrawa Solna, most (saperski) do Mrzygłodu; za nim ujście Tyrawki (Tyrawy). Kempingowy ośrodek wypoczynkowy „Nad Sanem”, malowniczo wkomponowany w zalesione podnóże góry Pierdziesz. W głębi wsi drewniana cerkiew pw. św. Jana Chrzciciela z 1837 r. o bardzo ciekawym wystroju wnętrza, niegdyś greckokatolicka, obecnie kościół rzymskokatolicki. Niżej po prawej góra Kapor (462,9 m n.p.m.). L. Mrzygłód, dawne miasto o zachowanym prawie w całości zespole drewnianej zabudowy rynku. Przed i za mostem na lewym brzegu liczne dzikie miejsca biwakowe. Najlepsze miejsca do opuszczenia wody znajdują się przy starym zjeździe do promu (przed mostem) lub na wysokości kościoła za mostem, gdzie zachodzi również możliwość dojazdu nad wodę. Przystań końcowa najdłuższego etapu „Spływu łodziami doliną Sanu”, zadaszone miejsce na ognisko.

Km 277,5 P. Dobra Szlachecka, most (saperski) na drodze do Mrzygłodu, za nim resztki starej kładki wiszącej dla pieszych; po prawej góra Magura (506,0 m n.p.m.). Obok mostu na lewym brzegu kopalnia żwiru. Na prawym brzegu bar piwny. W głębi wsi 1 km od brzegu rzeki dwie drewniane cerkwie, warte odwiedzenia. Na zakręcie rzeki w korycie bystrza. L. Hłomcza. We wsi drewniana cerkiew greckokatolicka.

Km 276,6 L. Łodzina, kopalnia żwiru i wysoka, zalesiona skarpa. We wsi drewniana cerkiew greckokatolicka.

Km 275,6 P. Dobrzanka; ujście Białego Potoku pod Dobrą Górą (400 m n.p.m.). Brzegi umocnione kamienną opaską.

Km 274,5 P. Ulucz-Krajniki, ujście mocno wciętego w podłoże małego potoku, przed nim wyjście z wody na zakręcie rzeki w celu zwiedzenia jednej z najstarszych i dobrze zachowanej drewnianej cerkwi (klucz u pani Doroty Demkowicz obok w domu). Na gminnej łące możliwy biwak. Do wody prowadzą schodki, wykopane w ziemi. Naprzeciw kopalnia kruszywa. Niżej w korycie zadrzewiona wyspa.

Km 271,4 L. Witryłów, I wysoka kładka dla pieszych na drodze do Ulucza ze znakami „Szlaku Ikon”. Warto wyjść na prawy brzeg (droga przy potoczku), aby obejrzeć kładkę – „most nepalski”. Niżej na lewym brzegu ujście Witryłówki. W tej okolicy ma powstać stanica wodna.

Km 268,7 Próg skalny „Ptasi Uskok”. Położony na zakręcie w prawo koryta rzeki w miejscu, gdzie San i droga do Dynowa zbliżają się do siebie w lesie. Największy na trasie spływu naturalny próg wodny z kamienną szachownicą – tym dłuższą, im niższy jest stan lustra wody – przez miejscową ludność zwany „Ptasim Uskokiem” ze względu na przesiadujące na kamieniach ptaki. Należy uważnie spływać przy prawym brzegu. Poniżej progu na lewym brzegu pod wierzbą znajdujemy kameralne miejsce biwakowe z dojazdem od szosy.

Km 266,2 L. Temeszów; ujście potoku. Na prawym brzegu góra Dąbrowa (360 m n.p.m.). W szeroko rozlanym korycie mielizny. Popularne miejsce biwakowe spływów kajakowych znajduje się na łące poniżej byłej kaplicy dworskiej (obecnie kościół filialny). Kolejna kopalnia kruszywa.

Km 264,7 L. Krzemienna, przewóz promowy na drodze do Ulucza. Prom czynny od godz. 6. do 22. Nieco dalej dobrze zaopatrzony bar restauracyjny „Viking”, pole namiotowe z ciepłą wodą i prysznicami, basen z pstrągami, dyskoteki. Przez Krzemienną do Ulucza drogą wysadzoną dębami biegnie szlak rowerowy.

Km 264,0 L. Obarzym, ujście Starej Rzeki; na lewym brzegu góra Hom (382,2 m n.p.m.). Na obu brzegach Sanu kopalnia kruszywa, połączona taśmociągiem, przechodzącym przez rzekę. We wsi cerkiew greckokatolicka pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z 1828 r. (obecnie kościół rzymskokatolicki).

Km 261,0 L. Niewistka; ujście potoku Niewistka (Rozpucie). Ładne miejsce biwakowe. Z przodu Las Warski z górą Nawarzyce. Za zakrętem pojawia się widok na wieś Siedliska z górami Wierzchowina i Dębowa (447,0 m n.p.m.).

Km 260,0 P. Wołódź. Neogotycka kaplica grobowa Trzcińskich z końca XIX w., obecnie filialny kościół rzymskokatolicki. Koryto Sanu podchodzi pod strome zbocza górskie, porośnięte Lasem Warskim z górą Boża Męka na końcu pasma.

Km 257,3 L. Wara, druga wysoka kładka wisząca na drodze z Wary do Gdyczyna, pod nią kamieniste bystrze. We wsi zachowała się drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1888 r. (obecnie kościół rzymskokatolicki). Na murowanej dzwonnicy wisi dzwon z 1676 r.

Km 256,3 P. Gdyczyna, ujście Jaworka (wąskie). Na zakręcie ponownie pojawia się widok na wieś Siedliska.

Km 253,6 L. Nozdrzec, początek wsi; prom na drodze do Siedlisk i Dąbrówki Starzeńskiej (czynny w dni powszednie pomiędzy godz. 6–22, w dni świąteczne 9–17). Na prawym brzegu duża kopalnia kruszywa. We wsi Siedliska znajduje się cerkiew grecko-katolicka z 1860 r. pw. św. Michała (obecnie kościół rzymskokatolicki).

Km 252,6 L. Ujście Baryczki. Za nim nabrzeże betonowe ze zjazdem typu slip. Na wysokiej skarpie pałac Starzeńskich z 1843 r. Obecnie mieści się w nim ośrodek wypoczynkowy Krośnieńskich Hut Szkła. Obok sklepy i bar piwny.

Km 250,1 P. Dąbrówka Starzeńska; ujście potoku Kruszelnica, przed nim wyjście na brzeg. Ruiny potężnego niegdyś zamku, wybudowanego w XVI w. przez Stanisława Stadnickiego, otoczone dużym parkiem ze starymi drzewami. Początek granicy Parku Krajobrazowego Pogórza Dynowskiego.

Km 247,9 L. Dynów, most drogowy. Przed mostem na prawym brzegu Posterunek Hydrologiczny, schodki, umocnione miejsce dla łódki. W okresie letnim od maja do października w soboty, niedziele i święta między Dynowem a Przeworskiem kursuje kolejka wąskotorowa, jedna z większych regionalnych atrakcji. Zielony szlak pieszy o długości 52 km biegnie do Przemyśla. P. Dynów–Bartkówka, most lokalnej drogi. Na zboczu miejsce z rozległym widokiem na dolinę Sanu. Niżej w korycie wyspa.

Km 247,4 L. Dynów, urządzone miejsce biwakowe (zadaszone drewniane stoły i ławki). Planowana budowa stanicy wodnej. Dalej pod laskiem ładna łąka biwakowa. P. Dynów–Bartkówka, możliwość biwaku; wyjście z rzeki 50 m za ujściem potoczka pod wierzbą. Dojazd utwardzoną drogą od szosy. Kościół i nowy budynek Ochotniczej Straży Pożarnej. Niedaleko sklep i bar.

Km 245,5 L. Ujście Dynówki. Na prawym brzegu osada Skała, położona pod górą Winnice. San okrążając podnóża góry zmienia zdecydowanie kierunek z północnego na wschodni.

Km 245,0 L. Ujście Ulenki z Hartą.

Km 242,1 L. Bachórz, miejsce biwakowe „Pod Bocianem”. Dojazd nad brzeg drogą prywatną lub gminną. Planowana budowa stanicy wodnej. Niżej ujście potoku Szklarka. Na wzniesieniu znaleziono cmentarzysko kultury łużyckiej.

Km 240,8 L. Chodorówka, prywatne miejsce biwakowe z dojazdem utwardzoną drogą z końca wsi Bachórz (skrzyżowanie z drogą do Chodorówki). Na terenie wsi znajduje się widoczne z daleka wzgórze zwane Parasol (285,5 m n.p.m.) z wierzchołkiem otoczonym wałem. Na wzniesieniu pozostałości parku, założonego w XIX w. przez Skrzyńskich. Szpalery ozdobnych krzewów, rozchodzące się na boki promieniście od wału, istotnie z daleka imitują kształt parasola.

Km 237,1 L. Ujście potoku Bachórzec. Przed nim wygodne miejsce biwakowe z drogą dojazdową od wsi.

Km 236,6 L. Bachórzec-Pasieki, prom na drodze do Dylągowej, czynny w dni robocze w godz. 7–15. We wsi Bachórzec znajduje się zabytkowy kościół drewniany pw. św. Katarzyny z 1763 r.

Km 234,3 P. Sielnica; ujście Dylągówki. Przed nim na lewym brzegu w Zasaniu (koniec drogi z Dubiecka z pętlą PKS), znajdujemy pierwsze z licznych w okolicy, łatwo dostępne z wody pole biwakowe (przy przewozie łódką przez rzekę), zadrzewione i zacienione. Początek kolejnego odcinka przełomowego. W rzece mielizny.

Km 232,1 L. Słonne, wisząca wysoka kładka przez rzekę; za nią rozległe pole namiotowe, znane w całej okolicy (bardzo nasłonecznione). Z położonej na prawym brzegu góry Łubienka roztacza się rozległy widok na okolicę. San kolejny raz przebija swym korytem pasmo górskie. Całoroczne ośrodki wypoczynkowe. P. Łączki, ośrodek wypoczynkowy „Zielona Polana”. W ciągu godziny możemy dojść ziemną drogą (około 4 km) do Piątkowej, gdzie znajduje się cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra z 1732r., jedna z najpiękniejszych w południowej Polsce o klasycznych trzech kopułach, nieużytkowana, wyremontowana.

Km 231,3 P. Ujście potoku naprzeciwko dużego pola biwakowego. Na terenie wsi Zasanie i Słonne koryto Sanu obniża się o blisko 2m, co potwierdza pokonywanie odcinka przełomowego.

Km 230,3 L. Słonne, pole biwakowe pod lasem Glinnik.

Km 227,5 L. Wybrzeże, prom (kursuje w dni powszednie pomiędzy godz. 7–12 i 14–17) oraz wysoka wisząca kładka dla pieszych. Na lewym brzegu góra Łysa (284,0m n.p.m.); na prawym na górze (288,0m n.p.m.) pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Rozległe miejsce biwakowe na prawym brzegu obok boiska gminnego, zjazd nad wodę. Planowana budowa stanicy wodnej.

Km 226,3 L. Ujście Drohobyczki, nad którą leży Dubiecko (miejscowość niewidoczna z wody). Brzegi Sanu bardzo dzikie, w korycie kamieniste płycizny.

Km 224,6 L. Ujście Kamienki, za nią kopalnia kruszywa. Na prawym brzegu zalesione, strome zbocza Góry Iskańskiej. Na zakręcie, na lewym brzegu miejsce biwakowe. Płyniemy na wprost góry Słoniec (312,0m n.p.m.), na jej zboczach miejsce widokowe.

Km 222,8 L. Ujście Świnki. Pierwszy dłuższy odcinek Sanu bez zakrętów. W korycie płycizny.

Km 221,7 P. Iskań, most drogi Bircza – Dubiecko. Za nim miejsce biwa­kowe.

Km 219,8 P. Ujście potoku Jawornik. San zbliża się do lasu Monasterzec o dorodnym starodrzewiu, porastającym strome zbocza górskie; u podnóża przy drodze ładne miejsce biwakowe. Przed nami na wprost rozległe zbocza Góry Prymiatyna (376,4 m n.p.m.), które rzeka powoli i na znacznym odcinku okrąża.

Km 217,8 P. Ujście Stupnicy. Przy nim łąka biwakowa. Początek wsi Bachów. Dalej wyjście z wody i sklep.

Km 215,9 P. Bachów, wysoka kładka wisząca, wykorzystywana jako lokalny most (przejeżdżają przez nią traktory). Niżej na lewym brzegu dogodnie położone pod lasem miejsce biwakowe z plażą.

Km 213,3 L. Babice, dawne miasteczko, prom do Zadworza. Hotel, restauracja, bar i sklepy (500 m asfaltową drogą). Widok na kolejny przełom rzeki. Plany budowy stanicy wodnej.

Km 211,0 L. Ruszelczyce, bród przez rzekę; miejsce biwakowe. We wsi zachował się typowy budynek niemieckiej straży granicznej z okresu II wojny światowej, flankowany dwiema kamiennymi kaponierami ze strzelnicami.

Km 209,4 L. Ruszelczyce, przewóz łodzią do przysiółka Na Szwedach, położonego na skraju Lasu Bachowskiego.

Km 206,3 L. Krzywcza. Dawne miasteczko z murowanym kościołem parafialnym i cerkwią; obecnie siedziba urzędu gminy. P. Chyrzyna, prom przez rzekę, czynny w dni robocze. Przed nim na prawym brzegu pole biwakowe z kominkiem i zadaszeniem, położone pod stokami Góry Prymiatyna. Z daleka widoczny przekaźnik TV, obok krzyż. Koryto rzeki zdecydowanie poszerzone podąża przez łąki i pola.

Km 204,7 L. Ujście potoku Kamionka. Odlesione zbocza zbiegają do rzeki. Na horyzoncie odległego wzniesienia wyłaniają się domy Reczpola. Zbliżamy się do lesistego przełomu.

Km 201,3 P. Chołowice, ujście Kopii (Chołowickiej Rzeki). Na zakręcie ośrodek wypoczynkowy, dalej ładne miejsce kąpielowe z plażą; niżej w korycie dwie wyspy, płyniemy środkiem. Zbocza gęsto pokryte lasem.

Km 198,9 L. Krasice, betonowe nabrzeże ukrytego wśród lasów kempingowego ośrodka wypoczynkowego. Lądowanie bardzo dogodne. Po wypłynięciu widzimy przed nami Górę Popielewą.

Km 195,8 L. Krasice, most (wiszący) lokalnej drogi. Stąd pochodziła rodzina Krasickich. P. Olszany. Domki kempingowe (z rzeki niedostępne).

Km 195,5 P. Ujście Cisowej (Olszanki), szerokie, rozmyte.

Km 191,1 P. Krasiczyn, most wiszący lokalnej drogi do Korytników. Zespół zamkowo-parkowy Krasickich z 1592 r., obecnie hotel oraz znane i popularne miejsce odwiedzin weekendowych. Przed mostem tereny biwakowe gminnej stanicy wodnej. Za mostem u podnóży góry Wierzchowina (292,7 m n.p.m.) z przekaźnikiem TV, kemping z dostępem do wody.

Km 187,7 L. Ujście Hołubli, potoku płynącego w głębokiej dolinie, objętej ochroną rezerwatową. Wzniesienia Hołubli i sąsiedniej Góry Karczmarowej osiągają 370–400 m n.p.m. Koryto Sanu mocno wcięte w podłoże, brzegi wysokie, niedostępne.

Km 186,4 L. Wapowce; ujście potoku. Niżej zawiesie rury gazowej o podporach w kształcie wielkich ołówków.

Km 183,8 L. Łętownia; ujście Łętowianki. Niżej na lewym brzegu wieś Kuńkowce. Nad brzegami sporo wysokich drzew.

Km 180,2 P. Tarnawce; ujście potoku za wysoką skarpą brzegową. Dwór z XIX w.

Km 178,7 P. Dybawka Dolna, brzeg wysoki, zadrzewiony, biegnie nim droga z Przemyśla do Sanoka, tu blisko rzeki. Dwa sowieckie schrony bojowe z lat 1940–1941.

Km 177,1 P. Prałkowce, ujście potoku z Prałkowców. We wsi w kościele w dawnej cerkwi cudowny obraz Matki Boskiej Zbaraskiej.

Km 176,5 L. Ostrów, przedmieścia Przemyśla. Sztuczny próg wodny, broniony stalową palisadą na betonowej podmurówce. Kajaki przenosimy lewym brzegiem na odległość 400 m. Wyjście i powrót do wody urządzony dość wygodnie w postaci betonowych schodków. P. Przemyśl, Zakład Uzdatniania Wody.

Km 175,1 L. Przemyśl, osiedle Kmiecie z plażą i kąpieliskiem, dozorowanym przez służby WOPR. W korycie Sanu przy lewym brzegu znajduje się drewniany próg, który wychodzi z wody przy niższych stanach. Z obu względów (kąpielisko i próg) należy przepływać przy prawym brzegu.

Km 174,1 P. Przemyśl Podzamcze, hotel „Gromada”. Obok kemping „Zamek”, do którego brak dostępu z wody.

Km 173,6 P. Przemyśl Stare Miasto, most im. Orląt Przemyskich (droga Rzeszów – Medyka).

Km 173,3 Przemyśl, most kolejowy linii z Jarosławia do Medyki. Pod mostem bystrze, płynąć środkiem; pod stanicą woda spokojna. Za nim na lewym brzegu stanica wodna ZHP, TKKF i PZW. Beton slipu przy wyjściu z wody zerwany. Wypożyczalnia kajaków – tel. 016 670 59 85.

Polecane miejsca postojowe i noclegowe:
– Zwierzyń
– Lesko
– Zagórz
– Sanok
– Dynów
– Krasiczyn
– Przemyśl

Warunki wodne:
Materiał pochodzi z przewodnika Marka Lityńskiego \”Błękitny San\”. Został on także zamieszczony na stronie www.wrota.podkarpackie.pl.

San jest jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce. Liczy 457,8km długości, powierzchnia jego dorzecza wynosi 16,9 tys. km2. Od swych źródeł, aż po wylot z Karpat pod Przemyślem, wije się w obrębie gór i pogórzy, gdzie tworzy malownicze przełomy, często głęboko wcinając się w podłoże fliszowe. Odcinek rzeki między Zwierzyniem a Przemyślem o długości 158km znakomicie nadaje się do wypraw kajakowych, a najlepsze miesiące na jego pokonanie przypadają na kwiecień, maj i czerwiec. Liczne ośrodki wypoczynkowe i kempingi umożliwiają zaplanowanie spływu bez korzystania z namiotu. Chcąc wykorzystać energię rzeki, w połowie XXw. wybudowano na Sanie, w Solinie i Myczkowcach, duże elektrownie wodne. W wyniku budowy zapory wodnej w Solinie powstał największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce o powierzchni 2,2 tys. ha. Jezioro Solińskie jest doskonałym miejscem dla miłośników sportów wodnych. Od Przemyśla do ujścia do Wisły San ma już charakter nizinny, płynie łagodnymi skrętami i na odcinku 173km jest dostępny dla różnych płaskodennych jednostek pływających o małym zanurzeniu. Koryto rzeki jest częściowo uregulowane i obwałowane z wysokimi i na długich odcinkach niedostępnymi brzegami oraz kamienistymi, a niżej piaszczystymi plażami, sprzyjającymi kąpielom. Zalewowe dno doliny Sanu zajmują łąki i fragmenty lasów łęgowych, a liczne starorzecza świadczą o wcześniejszym meandrowaniu rzeki. San uchodzi do Wisły koło Dąbrówki Pniowskiej poniżej Sandomierza w 279,7km jej biegu. Charakterystyczne odcinki turystycznego szlaku wodnego: graniczny odcinek górnego Sanu od ujścia potoku Negrylów do Procisnegoobowiązkowy odcinek Górskiej Odznaki Kajakowej PTTK z Procisnego do Rajskiegoszlak wodny środkowego Sanu ze Zwierzynia do Przemyślaszlak wodny dolnego Sanu z Przemyśla do ujścia do WisłySan od Zwierzynia do PrzemyślaSan z Bieszczadów spływa na Pogórze Bukowskie, między Leskiem i Sanokiem płynąc szeroką, rozległą doliną. Nad jego prawym brzegiem, prawie równolegle do biegu rzeki, ciągną się Góry Słonne, przez które San przełamuje się w okolicy Trepczy i Międzybrodzia, zmieniając kierunek biegu na północny. Płynąc w dalszym ciągu pomiędzy pogórzami Dynowskim i Przemyskim, poniżej Dynowa zmienia wyraźnie kierunek na wschodni i utrzymuje go aż do Przemyśla. Dalszy nizinny przebieg rzeki przez Kotlinę Sandomierską ustala się ostatecznie w okolicach Medyki w kierunku północno-wschodnim. Szlak wodny środkowego Sanu ze Zwierzynia do Przemyśla posiada długość 158 km i przeciętny spadek na całej trasie 0,95‰ (na poszczególnych odcinkach od 1,7‰ do 0,6‰). Rzeka wije się malowniczo w obrębie gór i wysokich pogórzy, i tworzy kilka razy naturalne przełomy, mocno wcinając się w podłoże. Stan wody w korycie uzależniony jest od pracy elektrowni Solina i potrafi znacząco zmienić się w ciągu kilku godzin. Najdłużej wysokie stany wody utrzymują się w okresie wiosennym, ale i w lipcu, ze względu na opady w górach, bywają wysokie, odpowiednie do spływu. W późniejszych miesiącach wyraźnie zmniejszają się. Z uwagi na większy spadek koryta i skaliste dno, trudniejszy do pokonania jest odcinek ze Zwierzynia do Sanoka. Dlatego większość spływów kajakowych zaczyna się dopiero w Sanoku. Liczne ośrodki wypoczynkowe i kempingi ułatwiają spływ, umożliwiając jego zaplanowanie bez konieczności korzystania z namiotu. Przed laty we wsiach leżących nad Sanem duże znaczenie miało rybołówstwo i flisactwo. Wybudowanie w latach 50. i 60. XX w. w Myczkowcach i Solinie wysokich zapór wodnych bez przepławek wpłynęło negatywnie na życie ryb wędrownych. Wcześniej rybacy odławiali kilkadziesiąt ton ryb rocznie. Powyżej Przemyśla przeważnie łowiono świnkę i brzanę, a jeszcze poniżej certę. Po wybudowaniu zapór połowy zmniejszyły się drastycznie. Barierą dla ryb łososiowatych, certy i węgorzy jest także próg ujęcia wodnego w Ostrowie koło Przemyśla. Jeszcze na początku XX w. rybacy wypływali na rzekę w łodziach dłubanych w pniu jodły, dla trwałości opalanych w ogniu. Zwano je czółnami. Były one długie na około 7 m i szerokie na 1 m. Później zaczęto budować łodzie z desek, tzw. krypy. Oprócz rybołówstwa, mieszkańcy nadsańskich osad trudnili się spławianiem drewna do tartaków Przemyśla i Niska. Było to ciężkie, ale dobrze płatne zajęcie. Jeszcze w latach 50. XX w. żywe były w Babicach wspomnienia dawnego flisu do Gdańska pod wodzą miejscowych retmanów.

Atrakcje turystyczne:
Zwierzyń: murowana cerkiew z 2. poł. XVIII w.
Średnia Wieś: najstarszy drewniany kościół w Bieszczadach pw. Wniebowzięcia Matki Bożej
Hoczew: Izba Regionalna ze zbiorami etnograficznymi (zwiedzanie po uprzednim porozumieniu z artystą rzeźbiarzem Zdzisławem Pękalskim, tel. 013 469 17 87), murowany kościół parafialny pw. św. Anny z XVIII w
Lesko: zamek Kmitów z 1507 r., późnogotycki kościół parafialny z XVIw. pw. Nawiedzenia NMP, fundacji Piotra Kmity, dawna synagoga, kirkut z przełomu XVI i XVIIw. z dobrze zachowanymi macewami.
Sobień: pozostałości baszty po zamku zbudowanym przez Kmitów i część budynku mieszkalnego
Załuż: zespół dworski z końca XIX w.
Zagórz: ruiny XVIII-wiecznego obronnego kościoła i klasztoru Karmelitów Bosych (fundacji wojewody wołyńskiego Jana Franciszka Stadnickiego), cerkiew pw. św. Michała z 1836 r. (dawniej greckokatolicka, obecnie prawosławna), murowany kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Matki Bożej, z XVIII w.
Sanok: zachował średniowieczny układ urbanistyczny, w którym wyróżnia się renesansowy zamek królewski z początków XVI w, klasztor oo. Franciszkanów, kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego, cerkiew pw. Świętej Trójcy; w zamku mieści się Muzeum Historyczne, dysponujące jedną z największych w Polsce kolekcji ikon oraz autorski zbiór prac Zdzisława Beksińskiego; poza tym Muzeum Budownictwa Ludowego i Skansen
Międzybrodzie: murowana cerkiew parafialna pw. św. Trójcy z 1899–1900r.
Tyrawa Solna: drewniana cerkiew pw. św. Jana Chrzciciela z 1837r., wewnątrz kompletny ikonostas autorstwa Józefa Bogdańskiego
Mrzygłód: rynek z tradycyjną drewnianą zabudową, drewniana karczma z 2. poł. XIX w. oraz XIX-wieczna murowana kaplica przy drodze do Hłomczy
Dobra Szlachecka: drewniana greckokatolicka cerkiew parafialna pw. św. Mikołaja z 1879r.
Hłomcza: drewniana greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Soboru NMP z 1859 r., wewnątrz kompletny klasycystyczny ikonostas z okresu budowy cerkwi, przyozdobiony ręcznikami z haftem ukraińskim, obok kamienna dzwonnica z 1859r.
Łodzina: niewielka, drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia NMP z 1743 r., wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas.
Ulucz: drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, jedna z najstarszych i najpiękniejszych w Polsce
Witryłów: drewniana cerkiew pw. św. Michała Archanioła z początków XIX w.
Temeszów: XIX-wieczny, podworski park krajobrazowy z drewnianą kaplicą dworską z 1702 r., fundacji Stanisława Fredry, obecnie w roli kościoła filialnego.
Nozdrzec: klasycystyczny pałac Skrzyńskich z 1843 r., w sąsiedztwie pałacu pozostałości XIX-wiecznego parku krajobrazowego
Dąbrówka Starzeńska – ruiny zamku zbudowanego w XVIw. przez Kmitów
Dynów: kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca, z 1617 r., z bogatym, barokowym wyposażeniem wnętrza (m.in. późnobarokowy ołtarz główny z 2. połowy XVIII w.)
Bachórz: pochodzący z 1871r. rmurowany kościół w stylu neoromańskim i zabytkowy zespół dworski z początku XIXw., w otoczeniu park krajobrazowy z 1835r.
Babice: murowany kościół pw. św. Trójcy, którego wnętrze zdobi kilka barokowych ołtarzy
Krzywcza: kościół pw. Narodzenia NMP, wewnątrz barokowe ołtarze przeniesione w XIX w. z kościoła jezuickiego w Przemyślu; obok kościoła późnobarokowa murowana dzwonnica z końca XVIII w.
Krasiczyn: zespół zamkowo-parkowego, jeden z najcenniejszych renesansowych zabytków w Polsce
Wapowce: murowana cerkiew parafialna pw. św. Mikołaja z 1876 r.
Przemyśl: jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast; najstarszym zabytkiem z tych czasów są relikty budowli rotundy i palatium na Wzgórzu Zamkowym z okresu panowania Bolesława Chrobrego; gotycki zamek wybudowany na rozkaz Kazimierza Wielkiego; katedra u stóp wzgórza zamkowego ufundowana przez Władysława Jagiełłę; łącznie kilkaset zabytków

Warsztaty naprawcze:
INFORMACJA TURYSTYCZNABieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej
38-600 Lesko,
ul. Rynek, , tel. 013 469 66 95
e-mail: bcit@lesko.pl, www.lesko.pl

Sanocko-Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej
38-500 Sanok,
ul. Grzegorza z Sanoka 2
tel. 013 463 09 38, 013 463 28 59
e-mail: orbis.sanok@pbp.com.pl

Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego
36-065 Dynów,
ul. Rynek 13
tel. 016 652 19 90

Oddział PTTK „Ziemia Sanocka”
38-500 Sanok,
ul. 3-Maja 2
tel.: 013 463 21 71, 013 463 25 12
e-mail: pttksanok@wp.pl

Oddział PTTK Lesko
38-600 Lesko
ul. Berka Joselewicza 16

Stowarzyszenie Agroturystyczne GGG “Bieszczady”
38-600 Lesko,
ul. Pułaskiego 1

Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Karpaty”
38-500 Sanok, UM Promocja
tel. 013 465 28 28, tel. kom. 693 126 381
e-mail: karpaty@wp.pl, www.bieszczady-przewodnicy.pl

NOCLEG, GASTRONOMIAZwierzyń:
– GA „Zaścianek” Zwierzyń 49, tel. 013 461 81 55
– OW „Uroczysko” J. Czyżewski, tel.: 013 461 83 60, 013 461 80 29
– GA „Pod Jesionem” Bachlawa 16, 38-604 Hoczew, tel. 013 469 40 40

Lesko i okolice:
– Camping nad Sanem ul. Turystyczna, tel. 013 469 66 89
– Camping pod Zamkiem ul. Turystyczna, tel. 013 469 68 25
– Schronisko PTSM „Bieszczadnik” ul. Jana Pawła II, tel. 013 469 62 69
– Pensjonat „Gawra” Łączki 80 k. Leska, tel. 013 469 66 55
– Pensjonat „W starym piecu” Hoczew k. Leska, tel. 013 468 98 80
– OW „Bieszczady” ul. Turystyczna 1, tel.: 013 469 64 14, 013 469 68 25
– Pensjonat „Zamek” ul. Piłsudskiego 7, tel. 013 469 62 68, 013 469 68 78, www.gat.pl
– Hotel i Restauracja „Ratuszowa” ul. Rynek 12, tel. 013 469 86 32
– Hotel „Relax” ul. Piłsudskiego 11, tel. 013 469 85 73
– Motelik „Fux” ul. Bieszczadzka 4, tel. 013 469 80 81
– OW „Mogador” ul. Szopena 4, tel. 013 469 69 81
– GA „Ranczo Średnia Góra” P. Starakiewicz ul. Osiedlowa 20, tel. 013 469 68 69
– GA „Uroczysko” S. Przytulska Jankowce 94, tel. 013 469 85 81
– GA „Pod Hyrką” Z. Przytulski Jankowce 98, tel. 013 469 85 81
– GA „Pod Czulnią” E. Drożdżyńska Glinne 105, tel. 013 469 85 03, tel. kom. 605 345 950
– GA „Na Górce” S. Wańca Bezmiechowa Grn., tel. 013 469 13 06
– GA A. Latusek Bezmiechowa Grn. 31, tel. 013 469 13 11
– GA J. i Z. Szramowiat Bezmiechowa Dolna 206, tel. kom. 691 075 427
– GA „Skrzydła” H. Petka-Zdrójkowska Bezmiechowa Górna 85, tel. 606 537 980
– GA „U Jasi” J. Tkacz Postołów 28, tel. 013 469 63 29
– GA „Buniówka” Zbigniew Lis Wola Postołowa 10, tel. 013 499 81 54
– GA Józef Matuk Wola Postołowa-Wolańska 44, tel. 013 469 11 93
– GA „Nad Sanem” M. Misieczko Łączki 66, tel. 013 469 85 41
– GA H. Gocek Huzele 20, tel. 013 469 64 89
– GA K. Bosek Huzele 55a, tel. 013 469 31 72
– GA „Pod gruszą” Z. Hańczyk Weremień 12, tel.: 013 469 63 85, 013 469 85 01
– GA A. Lasyk Dziurdziów 8, tel. 013 469 17 06
– GA M. Zarzycka Dziurdziów 31, tel. kom. 606 838 194
– GA „Zielone Wzgórze” Cz. Kępczyk Średnia Wieś, tel. 013 469 41 52
– GA „U Leśniczego” Z. Moskalik Średnia Wieś 158, tel. 013 469 17 18
– GA „Cichy Zakątek” M. i Z. Moskalik Średnia Wieś 97, tel. 013 469 17 67
– GA L. i K. Kowalik Średnia Wieś 123, tel. kom 600 350 269
– GA „Słoneczna Chata” D. i F. Bytnarowie Średnia Wieś 8a, tel. 013 469 40 31
– GA „Nad Sanem” J. Stelmach Łukawica 31, tel. 013 469 11 17
– GA „Pod Skałą” K. Podkalicki Manasterzec 18, tel. 013 469 11 42
– GA K. Sopata Manasterzec 10, tel. 013 469 11 36
– GA G. Hołub Manasterzec 1a, tel. 013 469 11 30

Tyrawa Wołoska:
– GA Maria Sokołowska Tyrawa Wołoska 42, tel. kom. 608 038 639
– GA Mariusz Biłas Rozpucie, tel. 013 462 10 88
– GA Anna Biłas Tyrawa Wołoska 154, tel. 013 462 10 13
– GA Krystyna i Mieczysław Czapor Siemuszowa 41, tel. 013 462 11 20
– GA Janusz Włodarczyk Siemuszowa 1, tel. kom. 608 287 541

Zagórz:
– Dom Turystyczno Wypoczynkowy „U Roberta” ul. Piłsudskiego 2, tel. 013 462 20 19
– Szkolne Schronisko Młodzieżowe ul. Piłsudskiego 70, Szkoła Podstawowa nr 1, tel. 013 462 20 22
– Kwatery prywatne Zdzisław Drwęga ul. Wodna 3, tel. 013 462 21 98
– Kwatery prywatne Z. i L. Piszko ul. Słowicza 3, tel. 013 462 21 54

Sanok:
– Hotel „Sanvit” *** ul. Łazienna 1, tel. 013 465 50 88
– Hotel „Relaks” (restauracja, sklep, parking strzeżony) ul. Słowackiego 41, tel. 013 46 38 707, tel. kom. 503 541 059, www.relaks.bieszczady24.pl
– Dom Sportowca „Błonie” ul. Królowej Bony 4, tel. 013 463 02 57
– Hotel „Jagielloński” *** (restauracja, parking) ul. Jagiellońska 49, tel. 013 463 12 08, e-mail: jagiellonskisanok@wp.pl, www.ooh.pl/jagiellonski
– Hotel „Autosan-Sanlux” ** (parking, restauracja) ul. Lipińskiego 116, tel. 013 465 06 40, e-mail: sanlux@ks.onet.pl, www.sanlux.nq.pl
– Hotel „Pod Trzema Różami” *** (restauracja i pizzeria) ul. Jagiellońska 13, tel. 013 463 09 22, e-mail: trzyroze@ooh.pl, www.ooh.pl/trzy_roze
– Dom Turysty PTTK (restauracja) ul. Mickiewicza 29, tel. 013 463 10 13, e-mail: dom_turysty@poczta.fm
– Schronisko PTSM (sezonowe) ul. Konarskiego 10, tel. 013 463 09 25, e-mail: soswsanok@op.pl
– OW-R „Sosenki” ul. Gajowa 35, tel. 013 464 45 2, tel. kom 602 324 090, faks 013 434 19 39, e-mail: sosenki@w.pl, www.ooh.pl/sosenki
– Camping „Biała Góra” (domki campingowe, stołówka) ul. Biała Góra, tel./faks 013 463 28 18, tel. kom. 509 539 946, e-mail: camp_sanok@poczta.onet.pl, www.republika.pl/camp_sanok
– Dom Noclegowy „ResBud” ul. Przemyska 2, tel. 013 463 03 62

Mrzygłód:
– GA „U Hanki” Mrzygłód 89, tel. 013 462 72 18, tel. kom. 698 754 722, www.bieszczady.pl/uhanki
– Pensjonat „Umilenie” 38-503 Mrzygłód 80, tel. 013 462 72 53

Dydnia i okolice:
– GA N. i J. Florczak Niebocko 52, tel. 013 439 54 20
– GA Z. Pelczar Grabówka 46, tel. 013 430 47 59
– GA E. Pocałuń Dydnia 9a, , tel. 013 430 30 87

Krzemienna:
– OW i pole namiotowe „Viking”, tel. kom. 501 049 263

Mozdrzec i okolice:
– Pole namiotowe R. Potoczny Nozdrzec 46, tel. 013 439 80 83
– OW Krośnieńskich Hut Szkła Nozdrzec, tel. 013 439 80 59
– GA M. i A. Pęcherek Hłudno 141, tel. kom. 606 332 246, www.domek.columbus.net.pl
– GA Jan Szpiech Hłudno 247, tel.: 013 439 87 12, http://epodkarpacie.com/index.php?page=offers&offer_id=98
– GA H. Gretkowski Huta Poręby 4, http://epodkarpacie.com/index.php?page=offers&offer_id=382
– GA M. i F. Hadam Huta Poręby 36, tel. kom.: 503 326 405, 510 444 130, http://epodkarpacie.com/index.php?page=offers&offer_id=377
– GA J. Gazdowicz Nozdrzec 43, tel.: 013 439 80 52, http://epodkarpacie.com/index.php?page=offers&offer_id=375
– GA J. i H. Kulon Siedliska 91, tel. kom. 013 439 80 43, e-mail: henryk.kulon@neostrada.pl, www.zasanie.bieszczady24.pl
– GA M. Pęcherek Wesoła 483, tel. 013 439 83 10, http://epodkarpacie.com/index.php?page=offers&offer_id=378
– GA W. i M. Krowiak Wesoła 49a, tel. 032 276 25 08, tel. kom. 601 463 450

Dynów i okolice:
– Hotelik „Oberża” ul. Ks. J. Ożoga 1, tel. 016 652 15 21
– Zajazd „Na Rozdrożu” E. i Z. Kośmider ul. Grunwaldzka 82a, tel. 016 652 15 04
– GA H. Gierula Harta 522, tel. 016 652 32 57
– GA „Przy Cesarskim Gościńcu” Z. i T. Marszałek Ulanica 7, tel. 016 652 15 27, e-mail: miramarszalek@o2.pl

Bachórz:
– Karczma „Pod Semaforem” Bachórz 16a, tel. 016 675 57 70
– GA „Pod Bocianem” T. Paściak Bachórz 111a, tel. 016 652 30 12, tel. kom. 501 142 790, e-mail: kpasciak@poczta.onet.pl, www.agrobachorz.gsi.pl
– GA G. Szałajko Bachórz 251, tel. 016 652 30 87

Dubiecko i okolice:
– Pole namiotowe, Cz. Hembel Słonne, tel. 016 651 13 33
– Gminne pole namiotowe w Słonnem, tel. 016 651 11 56
– OW „Zielona Polana” Łączki 2, tel.: 016 651 24 70, 017 860 04 26, www.zielonapolana.itl.pl
– OR-W „Nadzieja” Wybrzeże 35a, tel. 016 651 22 80, tel. kom. 601 874 450
– OS-W Bank Polskiej Spółdzielczości Dubiecko, ul. Rynek 1, tel. 016 651 11 42
– OS-W ZNP Słonne, tel. 016 651 10 73
– OW „Słoneczny Brzeg” Słonne, tel. 016 651 11 37, tel. kom 503 049 455
– GA D. i A. Fudali Słonne 67, tel. 016 651 12 47
– GA B. i A. Kaszyccy Wybrzeże 5a, tel. 016 651 13 49, kom. 889 216 116
– GA B. i J.Nowak Słonne 3a, tel. 016 651 17 66
– GA K. Wiśniowska Słonne 38, tel. 016 651 19 10

Krzywcza i okolice:
– OS-W Babice 104, tel. 016 670 94 10, tel. kom. 608 678 198
– Hotel i Restauracja „Płowiecki” Babice 193, tel./faks 016 671 12 18
– GA „Pod Dębem” Edward Wajda Reczpol 22a, tel. 016 671 11 32
– GA „Sadaro” S. i W. Rowińscy Rokszyce 1a, tel. 016 671 83 35, tel. kom. 606 356 666
– OW „Mera-Polna” Olszany, tel. 016 678 6601
– Zespół Domków Turystycznych “START”, tel. 016 671 83 46

Od Krasiczyna do Przemyśla:
– Domki Kempingowe „Juvena” Krasiczyn 127, tel. 016 678 84 30, tel. kom. 603 864 745, www.juvena.luck.pl
– Hotel ZAMKOWY *** Krasiczyn 179, tel.: 016 671 83 21, 016 671 83 16, faks 016 671 83 16, e-mail: hotel.krasiczyn@motronik.com.pl, hotel.krasiczyn@motronik.com.pl
– GA „Agro-Relax” A. Stańkowska Krasiczyn 17, tel. 016 671 83 72
– GA J. Jureczko Wapowce 54, tel. 016 671 03 16
– Dwór „Wapowce” 37-700 Przemyśl, Wapowce 78a, tel. 016 671 06 72, tel. kom. 601 145 755, e-mail: dworwapowce@poczta.fm, www.dworwapowce.wczasy.pl
– GA Andrzej Guła Bełwin 5, tel. 016 671 00 59
– GA „Jantar” M. Narożnowski Tarnawce 5, tel. 016 671 81 48
– GA E. Motyl Dybawka 23, tel.: 016 671 84 24, 016 671 84 45
– GA A i M Chrobak Dybawka 22, tel. 016 671 84 37
– GA G. i M. Demkiewicz Dybawka 45, tel. 016 671 84 26
– GA Z. Lipski „Lipscy” Dybawka 26c, tel. 016 671 83 03, tel. kom. 600 458 386, www.lipscy.prv.pl
– Dom Turystyczny Prałkowce 284, tel.: 016 675 78 57, 016 678 65 85, faks 016 678 65 85, e-mail: info@chortycja.com, www.kresy.com
– GA W. Zastrowski Prałkowce 37

Przemyśl:
– Kemping „Zamek” ul. Sanocka 8a, tel. 016 675 02 65

INNE WAŻNE INFORMACJEMuzeum Historyczne w Sanoku
ul. Zamkowa 2,
tel./faks 013 46 306 09
e-mail: muzeum@muzeum.sanok.pl

Muzeum Budownictwa Ludowego
38-500 Sanok,
ul. Traugutta 3

Park Etnograficzny (skansen)
ul. Rybickiego 3,
tel. 013 463 16 72
e-mail: skansen@bieszczadyonline.pl, www.bieszczady.pl/skansen

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Plac Czackiego 3
tel./faks 016 678 33 25
e-mail: mnzp@autograf.pl

Muzeum Dzwonów i Fajek Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej
ul. Władycze 3
tel. 016 678 96 66

Muzeum Historii Miasta Przemyśla Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej
Rynek 9
tel. 016 678 65 01

Muzeum Archidiecezjalne im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Plac Czackiego 2
tel. 016 678 27 92

Muzeum Twierdzy Przemyśl Przemyśl
ul. Grodzka 8 (piwnice Klubu Garnizonowego)
tel. 0 16 677 19 42, tel. kom. 663 244 449

Cerkiew w Uluczu
Ulucz 16
tel. 013 430 32 37
(możliwość zwiedzania wnętrza świątyni – klucz u Pani Doroty Demkiewicz)

Przewóz promowy przez San gm. Nozdrzec
tel. kom. 508 182 567

Atrakcje turystyczne:
Zwierzyń: murowana cerkiew z 2. poł. XVIII w.
Średnia Wieś: najstarszy drewniany kościół w Bieszczadach pw. Wniebowzięcia Matki Bożej
Hoczew: Izba Regionalna ze zbiorami etnograficznymi (zwiedzanie po uprzednim porozumieniu z artystą rzeźbiarzem Zdzisławem Pękalskim, tel. 013 469 17 87), murowany kościół parafialny pw. św. Anny z XVIII w
Lesko: zamek Kmitów z 1507 r., późnogotycki kościół parafialny z XVIw. pw. Nawiedzenia NMP, fundacji Piotra Kmity, dawna synagoga, kirkut z przełomu XVI i XVIIw. z dobrze zachowanymi macewami.
Sobień: pozostałości baszty po zamku zbudowanym przez Kmitów i część budynku mieszkalnego
Załuż: zespół dworski z końca XIX w.
Zagórz: ruiny XVIII-wiecznego obronnego kościoła i klasztoru Karmelitów Bosych (fundacji wojewody wołyńskiego Jana Franciszka Stadnickiego), cerkiew pw. św. Michała z 1836 r. (dawniej greckokatolicka, obecnie prawosławna), murowany kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Matki Bożej, z XVIII w.
Sanok: zachował średniowieczny układ urbanistyczny, w którym wyróżnia się renesansowy zamek królewski z początków XVI w, klasztor oo. Franciszkanów, kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego, cerkiew pw. Świętej Trójcy; w zamku mieści się Muzeum Historyczne, dysponujące jedną z największych w Polsce kolekcji ikon oraz autorski zbiór prac Zdzisława Beksińskiego; poza tym Muzeum Budownictwa Ludowego i Skansen
Międzybrodzie: murowana cerkiew parafialna pw. św. Trójcy z 1899–1900r.
Tyrawa Solna: drewniana cerkiew pw. św. Jana Chrzciciela z 1837r., wewnątrz kompletny ikonostas autorstwa Józefa Bogdańskiego
Mrzygłód: rynek z tradycyjną drewnianą zabudową, drewniana karczma z 2. poł. XIX w. oraz XIX-wieczna murowana kaplica przy drodze do Hłomczy
Dobra Szlachecka: drewniana greckokatolicka cerkiew parafialna pw. św. Mikołaja z 1879r.
Hłomcza: drewniana greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Soboru NMP z 1859 r., wewnątrz kompletny klasycystyczny ikonostas z okresu budowy cerkwi, przyozdobiony ręcznikami z haftem ukraińskim, obok kamienna dzwonnica z 1859r.
Łodzina: niewielka, drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia NMP z 1743 r., wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas.
Ulucz: drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, jedna z najstarszych i najpiękniejszych w Polsce
Witryłów: drewniana cerkiew pw. św. Michała Archanioła z początków XIX w.
Temeszów: XIX-wieczny, podworski park krajobrazowy z drewnianą kaplicą dworską z 1702 r., fundacji Stanisława Fredry, obecnie w roli kościoła filialnego.
Nozdrzec: klasycystyczny pałac Skrzyńskich z 1843 r., w sąsiedztwie pałacu pozostałości XIX-wiecznego parku krajobrazowego
Dąbrówka Starzeńska – ruiny zamku zbudowanego w XVIw. przez Kmitów
Dynów: kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca, z 1617 r., z bogatym, barokowym wyposażeniem wnętrza (m.in. późnobarokowy ołtarz główny z 2. połowy XVIII w.)
Bachórz: pochodzący z 1871r. rmurowany kościół w stylu neoromańskim i zabytkowy zespół dworski z początku XIXw., w otoczeniu park krajobrazowy z 1835r.
Babice: murowany kościół pw. św. Trójcy, którego wnętrze zdobi kilka barokowych ołtarzy
Krzywcza: kościół pw. Narodzenia NMP, wewnątrz barokowe ołtarze przeniesione w XIX w. z kościoła jezuickiego w Przemyślu; obok kościoła późnobarokowa murowana dzwonnica z końca XVIII w.
Krasiczyn: zespół zamkowo-parkowego, jeden z najcenniejszych renesansowych zabytków w Polsce
Wapowce: murowana cerkiew parafialna pw. św. Mikołaja z 1876 r.
Przemyśl: jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast; najstarszym zabytkiem z tych czasów są relikty budowli rotundy i palatium na Wzgórzu Zamkowym z okresu panowania Bolesława Chrobrego; gotycki zamek wybudowany na rozkaz Kazimierza Wielkiego; katedra u stóp wzgórza zamkowego ufundowana przez Władysława Jagiełłę; łącznie kilkaset zabytków

Polecane przewodniki:
Przewodnik \”Błękitny San\” Marka Lityńskiego

Szlaki powiązane ze szlakiem głównym:Jeziora zaporowe
San nizinny
„Błękitny San” – część 2

Linki rekomendowane:
Portal „Wrota Podkarpackie”