25 Szmaragdów ŻOT!

15 grudnia w Szczecinie odbyła się uroczystość, której bohaterem był kapitan Wojciech Jacobson. W szczecińskiej Książnicy Pomorskiej spotkali się przyjaciele pana Kapitana, aby uczcić premierę jego ostatniej książki „Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej”. Niejako przy okazji spotkanie stanowiło doskonałą sposobność do wręczenia panu Kapitanowi Żeglarskiej Odznaki Turystycznej.

Spotkanie promujące nową książkę Wojtka Jacobsona odbyło się, aczkolwiek sam Autor, ze względu na stan zdrowia nie mógł być osobiście. Było jego zdjęcie na ekranie, były dwa filmy wyświetlane – jeden film – nowy – o Wojtku, a drugi to film nakręcony przez Wojtka na „Concordii”, film z akcji ratowniczej na Pacyfiku – podjęcie rannej (upadek z masztu – szóste piętro – na pokład) przez helikopter z lotniskowca US Navy. O samej książce już pisaliśmy, dziś wypada jedynie dodać, że budzi ona duże zainteresowanie zwiastując prawdziwy bestseller.

Podczas szczecińskiego spotkania.

Spotkanie uzupełniło wręczenie ŻOT z 25 Szmaragdami, co jest absolutnym rekordem w ponad 60-letniej historii odznaki. W imieniu PTTK, odczytano list gratulacyjny Przewodniczącego Komisji Turystyki Żeglarskiej PTTK, pana Wojciecha Skóry, a dokonał tego red. Jarosław Dobrzyński. Odznakę wręczył pan Zenon Szostak, redaktor Naczelny „Zeszytów Żeglarskich”. Wobec nieobecności głównego bohatera uroczystości odznakę i towarzyszący jej dyplom odebrały panie Ewa Jacobson, małżonka pana Kapitana, i jego córka, Magdalena Jacobson-Ostrowska.

Panie Ewa Jacobson, małżonka pana Kapitana, i jego córka, Magdalena Jacobson-Ostrowska z dyplomem ŻOT.

 

ŻOT nie zmienił się od ponad 60 lat.

Zdobycie aż 25 Szmaragdów to precedens i wynik, który zapewne nieprędko zostanie pobity. To efekt ponad 70 sezonów Laureata, który żeglował po śródlądziu, ale po latach areną jego aktywności żeglarskiej były pokłady żaglowców, na których przemierzył chyba cały świat. Wojciech Jacobson odznakę zdobył już 2 lata temu, ale dotąd nie było okazji do jej wręczeni z powodu pandemii i ograniczonej aktywności Laureata. Wczoraj wreszcie taka okazja się nadarzyła, choć pan Kapitan nie mógł być obecny. Kapitanowi Wojciechowi Jacobsonowi składamy serdeczne gratulacje!

 

 

25 szmaragdów

Wojciech Jacobson, Szczecin                  2020    rok weryfikacji

 

16 szmaragdów

Henryk Wolski, Zaleszyce                         2021

 

15 szmaragdów

Michał Palczyński, Warszawa                   2021

Ryszard Wabik, Warszawa                         2021

 

7 szmaragdów

Kazimierz Robak                                           2021

 

5 szmaragdów

Stefan Pufal, Gdańsk                                     1989

 

 4 szmaragdy

Marek Słodownik, Zielonka Bankowa        2018

Maciej Grzemski, Olsztyn                              2018

Krzysztof Dacewicz, Warszawa                    2020