Kanał w Giżycku do zamknięcia!

W tym sezonie planowany jest remont Kanału Łuczańskiego (tzw. Nowego Kanału) biegnącego przez centrum Giżycka. Remont oznacza zamknięcie tej uczęszczanej drogi wodnej na cały sezon. Cały ruch w tym czasie będzie się odbywać drugim kanałem, Niegocińskim, który kilka lat temu został gruntownie zmodernizowany.

Wyłączenie Kanału Łuczańskiego na rok oznacza duże komplikacje dla Giżycka.

Jak informuje Joanna Szerenos-Pawlicz, rzeczniczka RZGW w Białymstoku, na samym kanale umocnienia brzegowe zostaną zastąpione nowo wybudowanymi, a na odcinkach cumowniczych zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Powstaną nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. W oparciu o wydaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na kilku odcinkach zostaną wykonane prace konserwacyjne dna kanału polegające na usunięciu naniesionego materiału rzecznego do uzyskania minimalnej głębokości kanału – 1,6 m. Remont obejmie także wieżę i maszt nawigacyjny od strony jezior Niegocin i Kisajno. W pobliżu kanału zostaną zainstalowane tablice informacyjne wraz z oświetleniem. Całkowity koszt remontu wynosi prawie 68 mln złotych.

Na kanale od rana do wieczora panował tłok.

Więcej na temat remontów planowanych na ten rok – i utrudnień dla wodniaków- w najbliższym numerze magazynu „Wiatr” https://magazynwiatr.pl/