XV zlot jachtów z duszą

Zlot jachtów z duszą Próchno i Rdza już po raz piętnasty!

Przed nami święto miłośników klasycznych drewnianych i stalowych jachtów. W dniach 12-15 października odbędzie się XV Zlot jachtów z duszą Próchno i Rdza. Jak co roku atrakcji w nim nie zabraknie.

Od 2009 roku Próchno i Rdza promuje żeglowanie na drewnianych i stalowych jednostkach, które niejednokrotnie tworzyły historię polskiego jachtingu. W dobie jachtów z laminatu uczestnicy Zlotów przypominają, że o klasyczne konstrukcje warto dbać, bo mają one niepowtarzalny urok.

– Efekty pracy u podstaw widać – potwierdza Maciej Sodkiewicz, organizator Próchna i Rdzy. – Kolejnym jej przykładem jest los jachtu „Barlovento 2”, na którym przez cztery lata pływałem po Arktyce. Miał on już dolegliwości wieku starczego, ale nie poszedł na żyletki, ani nie został zapomniany, tylko kupił ją nowy właściciel – wcześniej również uczestnik naszych zlotów – i postanowił przywrócić do dawnej świetności.

W tym roku w Zlocie weźmie udział 31 jachtów – 13 drewnianych i 18 stalowych. Gościem honorowym Próchna i Rdzy będzie zaś „Mazurek”, który wprawdzie jest z laminatu i nie spełnia podstawowego kryterium zlotu, ale zapisał się złotymi zgłoskami w historii – na nim Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat.

– W tym roku dwa jachty pojawią się na zlocie po raz pierwszy – są to stalowe „Endorfina” oraz „Lady Maud” – dodaje Sodkiewicz. – Dzięki temu łącznie przez piętnaście lat przewinęło się przez Próchno i Rdzę aż sto jednostek. O ich historii można poczytać w prowadzonej przez nas encyklopedii. Ozdobą Zlotu będzie na pewno „Antica”, która w zeszłym roku została wyremontowana, a w tym obchodzi 70-lecie.