Wirtualny Informator Rzeczny

 

W dniu 24 października odbyło się spotkanie promujące WIR – Wirtualny Informator Rzeczny, opracowany na zlecenie PGW Wody Polskie. Uruchomienie systemu, zarówno w wersji portalu dostępnego z komputera, jak i poprzez aplikację telefoniczną, nastąpi najpóźniej wiosną, może nawet wcześniej, do końca tego roku – nadal trwają weryfikacje danych (np. prześwitów pod mostami) i niezawodności oprogramowania.

System swoim zasięgiem obejmuje wszystkie drogi wodne w Polsce. Obejmuje mapy z oznaczeniem wszystkich utrudnień i udogodnień – także z opcją wyszukiwania trasy (dla kajaka, dla jachtu/małego statku, dla większych statków i barek).

Wielkim udogodnieniem będzie, że w jednym miejscu dostępne dla wszystkich użytkowników znajdą się wszystkie komunikaty nawigacyjne. Zarówno w czasie teraźniejszym (gdzie np. jest zamknięcie drogi wodnej w związku z remontem śluzy) jak i przyszłym (w jakim terminie będzie zamknięcie owej drogi).

System dostępny jest na trzech poziomach:

1.      Dla turystów. Z możliwością opłacenia śluzowań. Wyszukiwaniem tras – wydaje mi się niewiarygodne, lecz podobno wybierając przystań, można będzie można sprawdzić, czy są w niej wolne miejsca! Jest też możliwość zgłaszania zauważonych przeszkód, nie oznaczonych na mapie. Po weryfikacji informacja znajdzie się na mapie, zaś powiadomione służy będą miały zająć się usunięciem przeszkody. Zakładam, że w tym samym trybie można będzie zgłaszać miejsca gdzie dochodzi do skażenia wody czy pomoru ryb.

2.      Dla armatorów żeglugi profesjonalnej. Poza mapami, komunikatami, wyszukiwarką tras – będą rozbudowane usługi (dotąd wykonywane „ręcznie” i na papierze) dotyczące opłat za korzystanie z dróg wodnych i śluzowania, wykonanych przewozach itd.

3.      Dla administracji wodnej. Z zapewnieniem sprawnego obiegu wszelkich informacji dotyczących stanu dróg wodnych i warunków żeglugi. Zarówno „z góry na dół”, jak i odwrotnie, a także według poszczególnych dorzeczy, RZGW.

Budowany przez prawie rok system jest zbyt obszerny, by tu go w kilku zdaniach omówić. Zachęcam więc, by zapoznać się z relacją z konferencji na stronach PGW WP i odsłuchać załączone nagranie konferencji

Tym bardziej, iż w jej drugiej części przedstawiciele zespołów ds. turystyki wodnej i żeglugi z poszczególnych RZGW informowali, co w interesujących nas sprawach działo się, dzieje i będzie dziać na ich terenie.

Mirosław Czerny

 

Zaprezentowaliśmy Wirtualny Informator Rzeczny (wody.gov.pl)

Konferencja promująca system Wirtualny Informator Rzeczny (WIR) – YouTube