Odra pomiędzy stopniami Rędzin i Brzeg Dolny

Ogólna charakterystyka szlaku:

Początek: Rędzin
Koniec: Wały

Długość i opis szlaku:
20.009

Dokument PDF dotyczy odcinka Odry od Rędzina do Brzegu Dolnego.

Warunki wodne:
Wydany w 2007 roku przewodnik opisujący zaledwie 20 z prawie 750 kilometrów Odry żeglownej sprawił mi wielką przyjemność. Zaczyna się gdzieś przy wrocławskich rogatkach, na śluzie Rędzin i sięga do 280 km, śluzy w Wałach. Dobry papier, grzbiet na kółkach ułatwiający odwracanie stron – da się tą książkę zabrać na wodę. To nie tylko locja wodna, ale i opisy bogato ilustrowane odrzańskiej przyrody. Znajdziemy też niezbędnik dotyczący przepisów prawnych – i wodniackich obyczajów. Bardzo spodobały mi się zdjęcia znaków nawigacyjnych z opisami nie tylko CO taki znak znaczy, ale i PO CO, DLACZEGO stoi. No i czytelne mapki.
Znajdziemy też przyczynki do miejscowej historii, z mało znanymi w reszcie Polski rodami Piastów śląskich, czeskimi i niemieckimi. Sam Uraz należał między innymi do książąt o przydomkach Brodaty, Brzuchaty, Rozrzutny, Dobry…
Bo obok klasycznej locji wodnej, także z opisem przystani i śluz jest całkiem bogata „locja turystyczna”, polecająca co zwiedzać, gdzie zatrzymać się.
Przewodnik pod redakcją Waldemara Koczewskiego wydany został na zlecenie Portu Uraz www.uraz.pl, dzięki jego uprzejmości mamy możliwość przedstawienia elektronicznej jego wersji na stronach www.polskieszlakiwodne.pl.
Aż nie mogę się doczekać, by podobne wydawnictwa pojawiły się dla pozostałych odcinków Odry, Wisły, innych rzek

Mirosław Czerny

Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w załączonym dokumencie PDF. Spis treści:1) Skorowidz map – str. 2
2) Wstęp – str. 4-5
3) Ekologia – str. 6-7
4) Informacje nawigacyjne – str. 8-11
5) Opis szlaku – str. 12-33
6) Informacje wydawnicze – str. 34
7) Przydatne telefony – str. 35

Przewodnik po Odrze jako PDF (2,68 MB)

Uwaga! Aby pobrać dokument PDF na dysk, kliknij na niego prawym przyciskiem myszki i wybierz opcję Zapisz element docelowy jako.

Szlaki powiązane ze szlakiem głównym:Szlak Odry
Szlak Odry

Linki rekomendowane:
RZGW Wrocław