Wspomnienie. Kazimierz Porębski

90 lat temu, 20 stycznia 1933 roku, w Warszawie po długiej chorobie umiera wiceadmirał Kazimierz Porębski – twórca floty handlowej i wojennej w II RP, inicjator powołania do życia Stowarzyszenia Bandera Polska będącego protoplastą Ligi Morskiej.

Był dowódcą Marynarki Wojennej w latach 1919-1925. Urodził się w Wilnie, po ukończeniu szkoły wstąpił do Morskiego Korpusu Kadetów w Sankt. Petersburgu. Służąc w rosyjskiej Marynarce Wojennej Rosji uzyskał stopień kontradmirała, dowodził okrętami i brygadą pancerników w wojnie rosyjsko-japońskiej. Po ukończeniu szkoły oficerskiej pływał na okrętach różnych klas, głównie na Oceanie Arktycznym, Morzu Ochockim i Morzu Japońskim. Po wyokrętowaniu w 1902 skierowany do stoczniowej komisji nadzoru budowy krążownika „Nowik” w Stoczni Schichaua w Gdańsku.

Pomnik Kazimierza Porębskiego w Gdyni.

Od 1910 do 1913 pływał na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym by następnie zostać dowódcą brygady pancerników floty czarnomorskiej. W połowie 1918 został zwolniony ze służby w rosyjskiej Marynarce Wojennej wskutek działalności w polskich organizacjach konspiracyjnych. Pod koniec tegoż roku przyjechał do Warszawy i wkrótce stał się inicjatorem powołania Stowarzyszenia „Bandera Polska”. Przejmował od Niemców urządzenia techniczne na Wiśle. W czasie wojny polsko-bolszewickiej kierował żeglugą wojenną na Wiśle. Na początku 1922 został wyznaczony na stanowisko szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, utworzonego w miejsce Departamentu dla Spraw Morskich. Z jego inicjatywy powołano flotę Marynarki Handlowej oraz Szkołę Morską w Tczewie, stworzył również plany rozwoju Marynarki Wojennej. Po przewrocie majowym odsunięty od wojska i odesłany w stan spoczynku. Zmarł 20 stycznia 1933 w Warszawie, pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Grób Kazimierza Porębskiego na warszawskich Powązkach.