Pożegnanie Rozalii Lipińskiej z Chersonia

 

   W dniu 7 grudnia w odległej Hiszpani zmarła pani Rozalia Lipińska, prezeska Obwodowego Towarzystwa Polskiego „Polonia” w Chersoniu. Strażniczka pamięci generała Zaruskiego.

  Wojna i choroba zmusiły ją do wyjazdu z Chersonia i opuszczenia towarzystwa, któremu poświęciła wiele lat życia, budując siłę i dobre imię chersońskiej Polonii.

   Pani Rozalia była osobą niezmiernie ciepłą i życzliwą, pełną pasji, inicjatorką mnóstwa pomysłów na promocję Polski. Tyloma zrealizowanymi projektami i inicjatywami przybliżających historię, tradycję i dzień dzisiejszy Polski, zasłużyła wraz ze swoimi współpracownikami na największy szacunek i uznanie.

   Była ogromnie zasłużona dla podtrzymywania wśród ukraińskich żeglarzy pamięci o osobie gen. Mariusza Zaruskiego, bardzo dbającą o jego symboliczną mogiłę na chersońskim cmentarzu. Stały gość i „dobry duch” polsko-ukraińskich regat poświęconych pamięci Generała.

   Za swą aktywną pracę na rzecz polonijnej społeczności została w 2011 r odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

   Przysłowie mówi, „że nie ma ludzie niezastąpionych”, ale w przypadku pani Rozalii Lipińskiej nie jest to prawda.

   W Chersoniu po zakończeniu wojny już nic nie będzie takie same