Grudniowo – życzeniowo …

 

Grudzień to miesiąc wyjątkowo bogaty w okazje do życzeń dla wodniaków.

4 grudnia – św. Barbara jest nie tylko patronką górników, ale i wodniaków. Szczególnie tych znad Wisły. Uroczystości spotykamy w coraz większej ilości miejscowości nad naszą królową rzek. Od kilkunastu lat integrują środowisko warszawskie wodniaków – lecz nie tylko tu! Zwykle zaczynają się od mszy, w miarę możliwości jakiś rejs – i świąteczna biesiada.

5 grudnia – to Dzień Marynarza Śródlądowego. Wielu naszych marynarzy pływa za granicą, gdzie żegluga towarowa ma się całkiem nieźle, w przeciwieństwie do Polski. Ale żegluga profesjonalna, to także ta pasażerska. Odwrotnie do towarowej, nie zanika, lecz rośnie. Na Mazurach, Kanale Elbląskim czy Augustowskim rejsy nieco dłuższe, na różnych akwenach, jeziorach i rzekach – krótsze, lokalne. Chyba najbardziej mają czym się chwalić – Warszawa, Wrocław i Kraków.

6 grudnia – św. Mikołaj, kolejny święty wodniaków.  Nie pod biegunem, lecz w Anatolii (współczesna Turcja) był biskupem. Legenda mówi o jego morskiej, w burzy podróży: Kiedy święty Mikołaj spojrzał w niebo i zaczął gorliwie się modlić, burza ustała, nikt nie stracił życia (jeden marynarz wypadł za burtę, ale biskup z Miry go wskrzesił). To wydarzenie sprawiło, że św. Mikołaja biskupa uznaje się za patrona marynarzy, żeglarzy i rybaków.

Są też w grudniu nietypowe dni, związane z wodą.

11 grudnia obchodzimy Dzień Chruścika. A chruściki to małe, wodne owady, mierzące od 2 mm do 5 cm długości.

17 grudnia – Dzień bez Przekleństw. Ooo – przepraszam – to chyba nie święto marynarzy, żeglarzy czy kajakarzy…

20 grudnia przypada Dzień Ryby. Ale raczej ludzie świętują, a ni dla ryby. Dla nich już za chwilę „ostatnia wieczerza”, bo na stołach wigilijnych pojawią się.

Wreszcie Boże Narodzenie! 24 grudnia Wigilia. 25 i 26 grudnia Pierwszy i Drugi Dzień Świąt. Dziś już święto praktycznie globalne, zarówno wierzących (nawet w inne od chrześcijańskich religie) jak i niewierzących. Jednak dla części z nas jedno z dwóch najważniejszych (obok Wielkanocy) świąt katolickich.

31 grudnia – 1 stycznia. Świętujemy pożegnanie starego i powitanie Nowego Roku.

Ze wszystkich tych okazji, a także indywidualnych już urodzin i imienin wielu z nas,

NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA !

Przede wszystkim zdrowia !!!

Gdy ono jest – łatwiej poradzić sobie ze wszystkimi innym problemami…

 

Mirek Czerny