Giganty pasażerskie na morzach – i ich ślad węglowy.

Bardzo chętnie porównujemy tańszy i bardziej ekologiczny transport barkami w porównaniu z ciężarówkami TIR.

Także transport morski ma opinię bardzo ekonomicznego. Z tego powodu towary z Chin dla Europy bardziej opłaca się wozić statkami dookoła Azji – a nawet Afryki – niż wozić lądem.

Zupełnie inaczej jest z tak modnymi gigantycznymi statkami pasażerskimi. Które mnie przerażają – gdy na 20 pokładach są dziesiątki restauracji, basenów, kasyn, kin itd. I można opłynąć świat dookoła – ani razu nie widząc morza…

Tu czytam o badaniach pokazujących iż tzw. „ślad węglowy” takich statków jest większy/gorszy niż samolotów !!!

„Żegluga w porównaniu z lataniem samolotem postrzegana jest jako bardziej energooszczędna. Jest to prawdą w przypadku statków towarowych, które charakteryzują się stosunkowo małą powierzchnią mieszkalną i efektywnie wykorzystywaną przestrzenią. Statki wycieczkowe stanowią jednak oddzielną kategorię – wielkoformatowa infrastruktura hotelowa wymaga znacznego zużycia energii, nawet jeśli nie ma pełnego obłożenia i nie płynie.

Dyrektor Programu Morskiego w Międzynarodowej Radzie ds. Czystego Transportu, Bryan Comer, w 2022 r. opublikował dane na temat śladu węglowego rejsów wycieczkowych. Analiza dotyczy emisji dwutlenku węgla wytwarzanego przez wycieczkowce i samoloty pasażerskie. Okazuje się, że człowiek, który wybierze się w pięciodniowy rejs statkiem wycieczkowym, nawet najbardziej wydajnym, będzie odpowiedzialny za wytworzenie około 500 kg CO2. Ta sama osoba, po wybraniu opcji podróży samolotem w obie strony, z zatrzymaniem się w czterogwiazdkowym hotelu, wytworzyłaby 235 kg CO2.

Średnia emisja dwutlenku węgla przez statki wycieczkowe wynosi około 250 g na pasażera na kilometr podróży, podczas gdy dla samolotów ta wartość waha się od 10 do 130 g, zależnie od długości lotu. Rejs generuje około dwukrotnie większą całkowitą emisję gazów cieplarnianych niż lot samolotem – twierdzi Comer.”

 

Największy statek wycieczkowy. Jaki ślad węglowy zostawia Na (wodnesprawy.pl)