Kanał Królewski

Historia

Wisła

Warszawski kanał o historii sięgającej XVIII wieku? Więc jeden z najstarszych na ziemiach polskich?

Obok jeszcze starszego Kanału Piastowskiego, zaczynającego się uchodzącą poniżej Włocławka Zgłowiączką i sięgającego do Gopła?

Polski król pływający statkiem z Warszawy do Nieporętu?

„Pomiędzy dworem w Nieporęcie, a prawym dolnym rogiem wycinka mapy mamy zaznaczony kanał. Kanał łączący rzekę Czarną przepływającą w okolicach Nieporętu ze znajdującym się w Nieporęcie Dworem i dworskim stawem. Ten niewielki kanał zasilający dworski staw dał początek późniejszemu Kanałowi Królewskiemu, ale o tym za chwilę.

Istnieje zapis, iż Władysław IV pływał do Nieporętu statkiem – tylko nie wiemy, gdzie w czasach Jana Kazimierza i Władysława IV znajdował się Nieporęt. Dziś za centrum Nieporętu uznajemy okolice kościoła wzniesionego przez Jana Kazimierza i znajdującej się w miejscu dworu myśliwskiego szkoły. Mało prawdopodobne jest aby dwór myśliwski wzniesiono w we wsi. Prawdopodobnie Nieporęt z czasów Jana Kazimierza znajdował się w trochę innym miejscu. Na starych mapach okolice Nieporętu z Narwią łączy jezioro Holenderskie – nazwa sugeruje, że jest to sztuczne jezioro, utworzone przez sprowadzanych z Niderlandów specjalistów od mokrej roboty. Być może miejscowość Nieporęt znajdowała się wówczas na końcu tego jeziora – to tłumaczyłoby pływanie przez króla statkiem do Nieporętu.

Tak więc z prawdopodobieństwem bliskim pewności można przypuszczać, iż skierowanie Długiej do koryta Brodni i być może budowa jeziora Holenderskiego były “zebraniem wód z puszczy” przez Jana Kazimierza. Budowa kanału który później stanie się Królewskim miała na celu jedynie zasilenie w wodę pałacowego stawu.

Kanał Królewski | Lopacinski.com